RAT PROTIV HEZBOLAHA MOGAO BI POČETI SVAKOG TRENA?! Ubistvo iranskog generala provokacija Jerusalema za ono što tek sledi
U vazdušnom napadu juče je ubijen general iranske garde, što bi moglo izazvati novi rat svetskih razmera
Juče u ranim jutarnjim časovima u vazdušnom napadu u predgrađu Damaska ubijen je brigadni general iranske Revolucionarne garde Sayyed Razi Mousavi. Teheran je za napad odmah optužio Izrael i zapretio odmazdom.
"MORAO JE BITI UKLONJEN" Otkriveni detalji smrti šefa Vagnera, svi tragovi vode do OVOG čoveka (VIDEO)
PRVE TRZAVICE MEĐU SAVEZNICIMA: Teheran pozvao ruskog ambasadora i UPOZORIO na jednu stvar!
U OVIM ZEMLJAMA JE ZABRANJENO SLAVITI BOŽIĆ: Ko prekrši ovo pravilo "ODE GLAVA", kazne i više nego rigorozne
Iranska TV prekinula program: "Izrael nam je ubio generala." Najavljena osveta
S obzirom na to da je Mousavi bio glavni iranski operativac za dopremu oružja, streljiva i novca iz Irana u Siriju i Libanon, nije nikakvo iznenađenje da ga je Izrael odabrao kao cilj. Međutim, Mousavi je u Damasku živeo trideset godina te je čak imao ured u tamošnjem ministarstvu obrane pa je logično pitanje zašto je napadnut baš sada, usred krize u Pojasu Gaze. Je li moguće da Izrael želi rat na dva bojišta istovremeno?
Pre dva dana predsednik izraelskog Veća za nacionalnu sigurnost Tzachi Hanegbi na televizijskom programu Channel 12 najavio je novi rat – protiv Hezbolaha. No tada je Hanegbi tvrdio da do napada na Hezbolah neće doći pre nego što se dovrše operacije u Pojasu Gaze, što je razumljivo jer niti jedna vojska ne želi istovremeno ratovati na dva bojišta i voditi dvije odvojene operacije.
Zašto se napad dogodio baš sada?
Zbog čega je izraelski politički vrh odlučio napasti sam vrh Republikanske garde? Zato što u svakom ratu postoji nekoliko odvojenih faktora. Uz dominantni vojni, tu je politički, ali i ekonomski. Izraelska ekonomija sve teže podnosi ovo ratno stanje kojem se ne nazire kraj. Čekati kraj operacija u Pojasu Gaze pa onda krenuti na Hezbolah značilo bi dodatne mesece vojne službe za 300 hiljada mobiliziranih građana. I verovatno podizanje još nekoliko desetaka hiljada.
Sa severa Izraela uz granicu s Libanom evakuisano je više od 80 hiljada stanovnika. Poljoprivredni nasadi propadaju, a industrijski pogoni stoje. Život na severu Izraela doslovno je stao.
Ugasio se i turizam. Ove godine je do početka rata s Hamasom Izrael posetilo 2.5 milijuna turista. S obzirom na to da je izraelska turistička sezona najintenzivnija za božićne praznike, svi su očekivali da će se broj turista približiti, ako ne i premašiti, rekordnoj 2019. godini s 4.9 miliona. Umesto milin turista koji obilaze Jeruzalem, Betlehem, Nazaret, rijeku Jordan, Galilejsko jezero i sva ostala versko-turistička odredišta, ona ostaše prazna.
Izraelska ekonomija sve više trpi
Jedini rat koji je Izrael vodio još duže od ovoga bio je onaj prvi (trajao je od novembra 1948. do marta 1949.) kad su se borili za opstanak. Svi ostali bili su puno kraći. Jomkipurski rat trajao je 20 dana, a Junski rat poznatiji je po nazivu Šestodnevni jer je trajao šest dana.
Zbog svega toga izraelska ekonomija sve teže trpi rat kojem se ne vidi kraj. Iako bi izraelska vojska najradije prvo dovršila posao u Pojasu Gaze pa se onda posvetila uništavanju Hezbolaha, izraelske vođe znaju da im ponestaje vremena. Zbog toga je vazdušni udar na brigadnog generala iranske Revolucionarne garde Sayyeda Razija Mousavija pokušaj Jeruzalema da isprovocira odgovor Teherana koji bi bio dovoljan za pokretanje velike vojne operacije protiv Hezbolaha.
Zasigurno ne slučajno istog dana kad se dogodio napad na Mousavija, izraelski ministar obrane Yoav Gallan posetio je severno zapovedništvo izraelske vojske zadužene za nadzor granice prema Libanonu i Siriji. The Jeruzalem Post je preneo Gallanove izjave kako su udari iz vazduha te delovanja artiljerije i tenkova eliminisali 150 pripadnika Hezbolaha te da je izraelsko ratno vazduhoplovstvo uništilo značajni dio infrastrukture Hezbolaha u južnom Libanonu.
Rat protiv Hezbolaha mogao bi početi svakog trena
Zanimljivo je da je u izvornom izveštaju The Jeruzalem Post preneo i izjavu ministra Gallana kako izraelsko ratno vazduhoplovstvo nadzire libanonski vazdušni prostor te potpuno sigurno deluje unutar njega. U naknadnoj obradi teksta taj je deo nestao, ali je mali deo još uvek vidljiv u podnaslovu.
Očigledno je opcija čekanja kraja operacija u Pojasu Gaze postala neprihvatljiva te operacije protiv Hezbolaha mogu početi svakog trenutka. Jerusalem samo čeka opravdani povod.
Srbija Danas/Index.hr