РАТ ПРОТИВ ХЕЗБОЛАХА МОГАО БИ ПОЧЕТИ СВАКОГ ТРЕНА?! Убиство иранског генерала провокација Јерусалема за оно што тек следи
У ваздушном нападу јуче је убијен генерал иранске гарде, што би могло изазвати нови рат светских размера
Јуче у раним јутарњим часовима у ваздушном нападу у предграђу Дамаска убијен је бригадни генерал иранске Револуционарне гарде Sayyed Рази Моусави. Техеран је за напад одмах оптужио Израел и запретио одмаздом.
"МОРАО ЈЕ БИТИ УКЛОЊЕН" Откривени детаљи смрти шефа Вагнера, сви трагови воде до ОВОГ човека (ВИДЕО)
ПРВЕ ТРЗАВИЦЕ МЕЂУ САВЕЗНИЦИМА: Техеран позвао руског амбасадора и УПОЗОРИО на једну ствар!
У ОВИМ ЗЕМЉАМА ЈЕ ЗАБРАЊЕНО СЛАВИТИ БОЖИЋ: Ко прекрши ово правило "ОДЕ ГЛАВА", казне и више него ригорозне
Иранска ТВ прекинула програм: "Израел нам је убио генерала." Најављена освета
С обзиром на то да је Моусави био главни ирански оперативац за допрему оружја, стрељива и новца из Ирана у Сирију и Либанон, није никакво изненађење да га је Израел одабрао као циљ. Међутим, Моусави је у Дамаску живео тридесет година те је чак имао уред у тамошњем министарству обране па је логично питање зашто је нападнут баш сада, усред кризе у Појасу Газе. Је ли могуће да Израел жели рат на два бојишта истовремено?
Пре два дана председник израелског Већа за националну сигурност Tzachi Ханегби на телевизијском програму Channel 12 најавио је нови рат – против Хезболаха. Но тада је Ханегби тврдио да до напада на Хезболах неће доћи пре него што се доврше операције у Појасу Газе, што је разумљиво јер нити једна војска не жели истовремено ратовати на два бојишта и водити двије одвојене операције.
Зашто се напад догодио баш сада?
Због чега је израелски политички врх одлучио напасти сам врх Републиканске гарде? Зато што у сваком рату постоји неколико одвојених фактора. Уз доминантни војни, ту је политички, али и економски. Израелска економија све теже подноси ово ратно стање којем се не назире крај. Чекати крај операција у Појасу Газе па онда кренути на Хезболах значило би додатне месеце војне службе за 300 хиљада мобилизираних грађана. И вероватно подизање још неколико десетака хиљада.
Са севера Израела уз границу с Либаном евакуисано је више од 80 хиљада становника. Пољопривредни насади пропадају, а индустријски погони стоје. Живот на северу Израела дословно је стао.
Угасио се и туризам. Ове године је до почетка рата с Хамасом Израел посетило 2.5 милијуна туриста. С обзиром на то да је израелска туристичка сезона најинтензивнија за божићне празнике, сви су очекивали да ће се број туриста приближити, ако не и премашити, рекордној 2019. години с 4.9 милиона. Уместо милин туриста који обилазе Јерузалем, Бетлехем, Назарет, ријеку Јордан, Галилејско језеро и сва остала верско-туристичка одредишта, она осташе празна.
Израелска економија све више трпи
Једини рат који је Израел водио још дуже од овога био је онај први (трајао је од новембра 1948. до марта 1949.) кад су се борили за опстанак. Сви остали били су пуно краћи. Јомкипурски рат трајао је 20 дана, а Јунски рат познатији је по називу Шестодневни јер је трајао шест дана.
Због свега тога израелска економија све теже трпи рат којем се не види крај. Иако би израелска војска најрадије прво довршила посао у Појасу Газе па се онда посветила уништавању Хезболаха, израелске вође знају да им понестаје времена. Због тога је ваздушни удар на бригадног генерала иранске Револуционарне гарде Sayyeda Разија Моусавија покушај Јерузалема да испровоцира одговор Техерана који би био довољан за покретање велике војне операције против Хезболаха.
Засигурно не случајно истог дана кад се догодио напад на Моусавија, израелски министар обране Yoav Gallan посетио је северно заповедништво израелске војске задужене за надзор границе према Либанону и Сирији. The Јерузалем Пост је пренео Gallanove изјаве како су удари из ваздуха те деловања артиљерије и тенкова елиминисали 150 припадника Хезболаха те да је израелско ратно ваздухопловство уништило значајни дио инфраструктуре Хезболаха у јужном Либанону.
Рат против Хезболаха могао би почети сваког трена
Занимљиво је да је у изворном извештају The Јерузалем Пост пренео и изјаву министра Gallana како израелско ратно ваздухопловство надзире либанонски ваздушни простор те потпуно сигурно делује унутар њега. У накнадној обради текста тај је део нестао, али је мали део још увек видљив у поднаслову.
Очигледно је опција чекања краја операција у Појасу Газе постала неприхватљива те операције против Хезболаха могу почети сваког тренутка. Јерусалем само чека оправдани повод.
Србија Данас/Index.hr