ПЕТОГОДИШЊИЦА УКРАЈИНСКОГ ХАОСА: Страдања, економска криза...ИМА ЛИ ИЗЛАЗА?!
Протекле недеље навршило се тачно пет година од украјинске револуције, познатије као - Евромајдан, у којој је са власти збачен шеф државе Виктор Јанукович. Након нових избора, на његово место долази Петро Порошенко. Од тада, Украјина је у непрестаном хаосу и поново се буди давно заборављени нацизам.
Није тајна да су Евромајдан потпомогле САД са циљем да се бивша совјетска република одвоји од Русије.
Све је почело одлуком владе тадашњег премијера Николаја Азарова да се зауставе припреме за потписивање сагласности о приближавању Европској унији.
Упркос судским забранама протести су кренули. Прво у Кијеву на Тргу независности, а потом и у осталим градовима и регионима, па и у онима са већинским руским становништвом.
ОДЛАЗАК ВЕЛИКОГ УМЕТНИКА: Умро познати италијански редитељ!
Прорадило је и оружје, а највећи хаос уносили су скривени снајперисти који су пуцали по демонстрантима, мада је Русија тврдила да су их ангажовали Американци.
Према процени Народног већа, у демонстрацијама у Кијеву је учествовало између 500.000 И милион људи.
Пет година после трагедије на Мајдану, за Украјину излаз као да не постоји.
И поред обећане помоћи са запада, све се свело на повремене испоруке наоружања, наравно, по високој цени. Најтеже је на економском плану. Просечна плата је једва 220 евра месечно.
Према речима Руслана Коцабоја, угледног украјинског новинара, сличних периода у прошлости ове земље бивало је и раније, а оно што је преостало после Мајдана овде називају ''рушевинама''.
Има и мишљења да је пре пет година ипак извојевана вредна победа. Како наводи политиколог Сергеј Медведев:
- Украјина је након Мајдана престала да буде - Украјина, део нечег већег. Уз велики тресак и муку одвојила се од тела империје, да се уз њега више никад не припије - рекао је Медведев.
Тако гледано, америчка стратегија у овом делу Европе И није остала без резултата. Ипак, тешко је веровати да би данашња Украјина од тога могла имати било какву корист.