СВЕ ШТО СТЕ ХТЕЛИ ДА ЗНАТЕ О ПИНК ПАНТЕРИМА: "Пљачкаши уметници" су ненадмашни у свом "занату" (ВИДЕО)
Криминална група представља највећу ноћну мору Интерпола
Припадници организованих криминалних група, за разлику од обичних криминалаца, имају несвакидашње навике. Када изађу из затвора, на пример, они месецима не раде ништа, већ се посвете породици и време проводе код куће како би надокнадили све оно што су пропустили док су боравили иза решетака.
АКЦИЈА: Грчки хотели 5* - ГРАТИС смештај за двоје деце!
ЏИХАДИСТИ ИСИС-а НАСТАВЉАЈУ ДИВЉАЊЕ НА СИНАЈУ: МИнобацачима су засули египатски војни пункт!
БОРБА ПРОТИВ КОВИДА ПОКАЗАЛА РЕЗУЛТАТЕ: Први пут од почетка пандемије европска сила релаксирала мере!
Када иду на одмор, иста је прича. Враћају се у родну земљу да би видели рођаке, тамо проводе две три недеље, иду мало на море и склањају се од полиције. И тако успешно беже годинама...
Ипак, не могу да се крију довека. Тако је крајем прошлог месеца ухапшен Звјездан Бегић (46), члан озлоглашене криминалне групе, родом из Црне Горе. Он је ухваћен у Аргентини, а за њим је трагао Интерпол због пљачке најмање две златаре, једне у Кану и друге у Милану. Бегић је ухваћен у јутарњим сатима, када је на напуштао свој стан у Беунос Ајресу. Код њега су пронашли скоро 58.000 долара, 870 евра и још нешто новца у разним валутама. Такође, код њега су пронађена и лажна документа, укјучујући и возачку дозволу на име држављанина Аргентине који је рођен 1982. године, пишу локални медији.
Интерпол Бегића води као члана "Пинк Пантера". То име је банда добила 2007. године, док је трајала истрага о пљачкама више од 100 златара широм Европе. Свака је имала један "заједнички чинилац" - лопови су били из неке од земаља бивше Југославије. Њихове пљачке су толико "гламурозне" и спектакуларне да поједини криминолози чланове ове банде називају "пљачкашима уметницима".
Надимак је банда добила тек након спектакуларне пљачке у Лондону, након које су дијамантски прстен сакрили у теглици креме - слична сцена снимљена је у чувеном филму истог имена.
Тада је Интерпол оформио специјалан тим, били су задужени за "Пинк Пантер пројекат" и јурили су лопове у више од 20 земаља. Многи осумњичени учествовали су у ратовима који су се на нашим просторима водили деведесетих.
Њихове мете су се налазиле у неколико држава и на неколико континената. Пљачка у Јапану 2004. сматра за највећу и најуспешнију јер су украли чувену огрлицу "Контеса од Вандома" са 116 мањих и једним крупним дијамантом, вредну 27 милиона долара. Најспектакуларнија је била у Дубаију где су 2007. аутомобилима улетели у тржни центар и однели накит вредан 11 милиона долара. Оперисали су и у Швајцарској, Француској, Лихтенштајну, Монаку, Немачкој, Луксембургу, Шпанији…
Инспектори су временом схватили да је у питању више независних банди које харају Европом. Једино се знало да им је вероватно заједнички "наручилац", али и то да појединци раде за више банди. За разлику од нарко картела, ови криминалци нису имали ни шефове, нити постоји хијерархија.
Према подацима до којих је дошао Интерпол, Бегић је један од тројице лопова који је опљачкао јувелирницу "Парадисо Luxury" у Милану. Тада је украдено више од 20 драгоцених сатова - од Ролекса, преко Патека до Картијеа, као и две наруквице укупне вредности око 200.000 евра. Терете га и за пљачку златаре у Сен Тропеу, из које је такође однет скупоцен накит...
Оно што полицији није јасно јесте шта је Бегић тражио у Буенос Ајресу. Сумња се да је у земљу стигао из Бразила, некад током 2015. или 2016. године. Верује се да је у земљу ушао са украјинским пасошем на име Тимофи Ваненко.
- У Аргентини за таквог типа нема посла... Мора да се крио или је био на одмору - рекао је за локалне медије Аргентинац који је хапшен због пљачка златара по Шпанији.
Сумња се да је Бегић дошао у Аргентину да се сретне са једним паром који је раније упознао у Италији. Наводно откако је ушао није напуштао Аргентину, бар не под именом Ваненко.
"У језику је цака"
Оно што је наводно специфично за све чланове Пинк Пантера јесте добро познавање језика. Наводно сваки члан који је завршио иза решетака, користио је време у затвору да овлада најмање још једним страним језиком.
- Они тамо само тренирају и причају једни са другима, али су затворена група - тврди један Чилеанац који је робијао у Риму у истом павиљону где је била смештена и група Пантера.
Он се присетио и једне анегдоте. Рекао је да се једног дана посвађао са групом Нигеријаца. Чилеанац је једног ударио, а потом су они чопоративно кренули на њега. Међутим, Чилеанцу су у помоћ прискочили Пантери. На савршеном италијанском су им "објаснили" да је "Чилеанац иза решетака због пљачки, а они због трговине наркотицима".
- Рекли су му да дилери нема шта да се петљају са лоповима - тврди Чилеанац.
Зараду од украденог накита чланови су углавном инвестирали у отаџбини, понеко је и у Шпанији. Неки су новац користили да путују по свету и уживају. Један од чланова је наводно 2020. године открио да је новац користио да пропутује Бразил, Јужну Африку и Кенију.
Имају Пантери конкуренцију
Пљачке банди каквој припада Бегић познате су широм Европе, али и Азије. Подсетимо, 2010. године Црногорац Рифат Хаџиахметовић ухапшен је на Кипру и изручен је Шпанији где су га тражили због пљачки златара на Тенерифима. Из Шпаније су га послали у Јапан, где су га теретили за пљачке у Токију...
Међутим, нису Пинк Пантери једини који "оперишу" по Европи. Има и Колумбија своју верзију Пантера, који су познати као "Лос Интернационалес". Ипак, они осим пљачке златара, имају подужи списак других кривичних дела. Они који краду накит углавном се држе територије САД, међутим, свако мало неко од чланова се нађе на подручју Европе, а "снимљени" су како делују и у Израелу, Малезији и у Дубаију.
И Аргентинци су били "познати" у Европи по пљачки златара, додуше, већ неко време су у "пензији". Златно доба за Аргентинце било је током 60-их и 70-их година прошлог века.
Чак је и Хорхе Виларино, познати лопов из тог времена, путовао у Милан и Мадрид да одради посао. Аргентински "експорт криминалци" пословали су до средине 90-их, а онда су дошли неки нови клинци, и то углавном из Кордобе. Према подацима полиције, чак 80 одсто Аргентинаца који су спремни да почине неко кривично дело долазе са овог подручја.
Пре десетак године, Хосе Луиз Фернандез Гудина, који је био шеф Одељења за организовани криминал у Шпанији рекао је да би лопови у Шпанију долазили на четири или пет месеци, а након завршеног посла би напуштали државу. Зараду су углавном улагали у такси возила, аутомобиле, али и некретнине.