Планета нек се припреми за оно што следи! Стручњаци упутили драматично упозорење за пакао који се ближи: "Дошло је време климатске кризе"
Свет је на путу за повећање глобалне температуре за "катастрофалних" 3,1 степени Целзијуса о краја овог века, као последица глобалног загревања, упозорава УН.
Наиме, у свом годишњем извештају о смањењу емисија потребним да би се глобално загревање ограничуило на 1,5 степени Целзијуса, Програм УН за животну средину (УНЕП) речено је да ће циљ "ускоро бити мртав" без глобалне мобилизације у размерама и темпу који нису виђени раније.
Упозорено је да је свет на правом путу пораста температуре од 2,6°Ц до 3,1°Ц, у зависности од тога колико је тренутно обећаних климатских акција остварено. Упозорење долази уочи овогодишњих преговора УН "Цоп29" у Бакуу, у Азербејџану богатом фосилним горивима — где ће се нације суочити са позивима да се договоре о храбријим акцијама за повећање финансија за земље у развоју, како би се ухватиле у коштац са климатским променама.
Огласио се Гутереш
Одговарајући на извештај, генерални секретар УН Антонио Гутереш рекао је да се свет "таласа на планетарном конопцу".
- Или ће лидери премостити јаз у емисијама, или ћемо безглаво пасти у климатску катастрофу – са најсиромашнијим и најрањивијим који највише пате - рекао је он.
На преговорима о клими у Паризу 2015. године, земље су се сложиле да ограниче пораст температуре на "знатно испод" 2°Ц и уложе напоре да их смање на 1,5°Ц изнад прединдустријских нивоа. Научници су упозорили да не постоји безбедна количина климатских промена.
Међутим, 1,5°Ц се сматра прагом изнад којег ће се осетити најгори утицаји топлотних таласа изазваних климатским променама, суша, поплава, колапса природних система и пораста нивоа мора.
Бржи раст од просека у протеклој деценији
Нације су поставиле акционе планове на нивоу земаља, познате као национално утврђени доприноси (НДЦ), за постизање париских циљева, кроз смањење емисија из активности као што су сагоревање фосилних горива и стварање или обнављање станишта као што су шуме за хватање угљеника, до 2030. године. Али, док се земље спремају да поднесу следећи сет планова за акцију до 2035. године у наредних неколико месеци, УНЕП упозорава да циљ спречавања опасног загревања измиче ван домашаја.
У извештају се наводи да глобални гасови са ефектом стаклене баште и даље расту и да су у 2023. години порасли за 1,3 одсто у односу на ниво из 2022. – што је бржи раст од просека у протеклој деценији – при чему на групу водећих економија Г20 отпада више од три четвртине (77 одсто) емисије.
Свет се суочава са дугорочним глобалним загревањем од 3,1°Ц на основу тренутне политике, па чак и ако земље испуне своје климатске планове до 2030. године, то би довело до пораста температуре од 2,6°Ц-2,8°Ц, наводи се у извештају.
Али земље су скренуле са пута, чак и за те планове
Гутереш је рекао да људи већ пате од монструозних урагана, библијских поплава и рекордне врућине која је претварала шуме у лонце, а градове у сауне. Он је упозорио да нас "садашња политика води ка катастрофалном порасту температуре од 3,1°Ц до краја века".
Он је рекао да владе морају смањити све емисије гасова стаклене баште, одвикнути свет од фосилних горива, убрзати увођење обновљивих извора енергије и зауставити и преокренути крчење шума и договорити нови финансијски циљ на "Цоп29" како би се откључале огромне суме новца које су земље у развоју потребне за борбу против промена климе.
Дошло је време климатске кризе. Потребна нам је глобална мобилизација у обиму и темпу који до сада нису виђени – почевши управо сада, пре следеће рунде климатских обећања – или ће циљ од 1,5°Ц ускоро бити мртав, а знатно испод 2°Ц ће заузети своје место на интензивној нези јединица - изјавила је Ингер Андерсен, извршни директор УНЕП-а.
Технички је изводљиво извршити такво смањење, утростручавањем капацитета обновљиве енергије до 2030. године, повећањем побољшања енергетске ефикасности, удаљавањем од употребе фосилних горива и заштитом и обнављањем природних станишта као што су шуме и мангрове.
Али мора постојати велики напор на глобализацији да се смање глобални гасови стаклене баште који изазивају пораст температуре, почевши од данас и предвођен Г20, саопштио је УНЕП.
Париски глобални споразум
Париски споразум, који је први пут потписан 2015. године, је међународни споразум за контролу и ограничавање климатских промена.
Нада се да ће задржати повећање глобалне просечне температуре испод 2°Ц и да ће наставити са напорима да се повећање температуре ограничи на 1,5°Ц.
Чини се да би амбициознији циљ ограничавања глобалног загревања на 1,5°Ц могао бити важнији него икада, према претходним истраживањима која тврде да би 25 одсто света могло да примети значајно повећање сушнијих услова.
Париски споразум о климатским променама има четири главна циља у погледу смањења емисија:
1) Дугорочни циљ одржавања повећања глобалне просечне температуре на знатно испод 2°Ц изнад прединдустријских нивоа
2) Циљ да ограничи повећање на 1,5°Ц, јер би то значајно смањило ризике и утицаје климатских промена
3) Владе су се сложиле око потребе да глобалне емисије достигну врхунац што је пре могуће, признајући да ће то потрајати дуже за земље у развоју
4) Предузети брза смањења након тога у складу са најбољом доступном науком
Извор: Србија Danas/Daily mail