Поднет предлог за смену председника Јужне Кореје: Јутро након скандала са ванредним стањем, покренут ипичмент - наредна три дана су кључна
Покренут поступак импичмента јужнокорејског председника Јун Сук Јеола.
Опозициони посланици у Јужној Кореји поднели су јутрос предлог за импичмент шефа државе Јун Сук Јеола након што је председник јуче изненада увео ванредно стање, па шест сати касније повукао ту одлуку након што је парламент гласао против ње.
BBC преноси да би гласање о смени Јуна требало да буде одржано у наредних 72 сата, а председавајући парламента Ву Вон Сик би за два дана могао да сазове седницу на којој ће се расправљати о опозиву.
Да би предлог био усвојен потребна је двотрећинска већина у парламенту који има 300 посланика, што значи да би за смену требало да гласа барем 200 њих.
Против усвајања Јунове одлуке о увођењу ванредног стања јуче је било 190 посланика који су успели да уђу у зграду парламента који је привремено био контролом војске и присуствују ванредној седници.
Британски медијски сервис наводи да се Северна Кореја још увек није огласила у вези са политичким хаосом у Сеулу.
Ванредно стање у Јужној Кореји трајало је кратко.
Председник Јун, који је прогласио увођење нових мера у уторак касно увече по локалном времену, после масовних протеста је објавио да повлачи одлуку, што је потврђено на састанку министара владе, пренела је корејска агенција Јохнап.
Само неколико сати раније, посланици у парламенту гласали су против усвајања одлуке председника, али су из војске тада казали да ће спроводити ванредне мере све док Јун Сук Јеол сам не повуче одлуку.
Јун је у новом обраћању нацији објавио да ће то и учинити чим окупи довољан број министара јужнокорејске владе како би нова одлука била правоснажна.
Додао је и да је повукао безбедносне снаге које су биле распоређене код скупштине чим су посланици изгласали укидање ванредног стања.
После председниковог обраћања, окупљени испред парламента почели су да славе, јавља агенција Франс прес.
За и против ванредног стања
Заштита Јужне од Северне Кореје је био један од разлога који је навео председник током обраћања о увођењу ванредног стања.
„Проглашавам ванредно стање како бих заштитио Републику Кореју од претње комунистичких снага Северне Кореје и да бисмо елиминисали из земље омражене антидржавне снаге блиске Северној Кореји“, саопштио је Јун Сук у телевизијском обраћању нацији касно увече.
Потез председника био је неуставан, сматра Ли Јае-мјунг, председник Демократске партије, која после избора у априлу има већину у парламенту, преноси Јонхап.
Полицијски кордон чувао је током уторка увече улаз у скупштину, хеликоптери су били на крову здања, док су окупљени испред зграде покупшавали да уђу унутра и узвикивали пароле „не ванредном стању“, „укинимо диктатуру“ и „отворите врата“, јављају репортери BBC-ja.
Специјалне војне снаге биле су и у згради парламента, али још није познато због чега су распоређени тамо.
Одлуци о расписивању ванредног стања се успротивио и Хан Донг-хун, председник Партије народне моћи (PPP) из које долази и председник Јун Сук Јеол.
Донг-хун оценио је да је потез „погрешан“ и најавио је да ће у парламенту гласати за њено обарање.
Службеници Беле куће у контакту су са владом Јужне Кореје и „помно прате ситуацију”, казао је портпарол америчког Националног безбедносног савета за телевизију ЦБС.
Шта каже закон?
Војна управа значи владавину војних власти у ванредном стању и може значити суспензију грађанских права.
Према јужнокорејском закону, влада мора укинути ванредно стање ако већина у парламенту - Национална скупштина - то захтева на гласању.
Исти закон, такође, забрањује команди ванредног стања да хапси посланике.
Ко је Јун Сук Јеол?
Јун је постао је председник Јужне Кореје 2022. године на најнеизвеснијим председничким изборима од 1987, пошто је победио са само 0,7 процентних поена више од Лија Џае Мјунга, кандидата Демократске партије.
Подршка јужнокорејском председнику опала је у претходном периоду због више скандала, међу којим је било наводно манипулисање акцијама на берзи и оптужбе да је његова супруга наводно примила скупоцени поклон од свештеника.
Од априлских парламентарних избора председник Јужне Кореје остао је и без подршке у парламенту, јер већину има Демократска партија, политички противник његове Партије народне моћи (PPP).
Србија Данас/Курир/BBC/BBC на српском