ПОЉСКА У ВЕЛИКОМ СТРАХУ, ИЗМЕЂУ ЧЕКИЋА И НАКОВЊА: Стручњаци упозоравају на нуклеарни сукоб, нација је узнемирена
Пољски стручњаци откривају место највећег сукоба
Пољски медији сматрају да Русија "жели оружану конфронтацију" са НАТО-ом и "не искључује могућност примене нуклеарног наоружања". Аутори окривљују Русију за разраду сценарија агресивног ратовања.
ХОРОР! МАСАКРИРАНО ДЕВЕТОРО ЉУДИ: Исламисти упали у три села и за собом оставили пустош
НАЈСТРОЖЕ МЕРЕ ДОСАД: Кретање дозвољено само од куће до посла и лекара, полиција на сваком ћошку пише казне
ТЕСТИРАО СЕ И "ЗБРИСАО", ТРАЖИ ГА ЦЕЛА ДРЖАВА: Нестао им суперпреносилац бразилског соја короне!
Чланак је објављен са сајту "Газета Пољска". Према мишљењу аутора, "власт у Русији сматра да само одустајање НАТО-а од одбрамбених планова, као и повлачење трупа и технике из земаља источног крила Алијансе, може да обезбеди мир у Европи".
Аутор тврди да "Русија користи најтежу артиљерију", позивајући се на децембарски чланак руског војног специјалисте и доктора војних наука Владилена Стучинског и кандидата војних наука Михаила Корољкова, објављеног у листу "Ваздушно-космичке снаге. Теорија и пракса".
Аутори сматрају да је важан услов успеха таквог напада координисани рад авијације, беспилотних летелица, ракетних система различитих класа и намена, опреме за електронско ратовање и перспективног наоружања заснованог на новим физичким принципима. Сва ова средства би требало примењивати у оквиру јединствене извиђачко-ударне снаге. Као један од елемената таквог груписања спомињу се хиперсоничне ракете "Кинжал" на авионима МиГ-31К.
Према речима аутора, такав удар би требало да обезоружа напад НАТО-а, онемогући реализацију "вишесферних операција", после чега ће руководство држава-агресора одбити да га настави.
Пољски аутор Конрад Висоцки, коментаришући руски чланак, сматра да би се основни напад против држава НАТО-а водио из Калињинградске области, а наоружање које се тамо налази "гарантовало би Русији успех у првим сатима хипотетичког рата". Он наводи да се Пољска и балтичке државе налазе на списку циљева за извођење условних удара у вежбама Оружаних снага Русије "које смо више пута приметили у претходним вежбама ове врсте", пише Висоцки.
Раније је "Профил" саопштио, да се, према подацима декласификованих докумената америчког Стејт департмента, СССР у јесен 1983. године припремао за нуклеарни рат са НАТО-ом. Припреме су се одвијале због појачаних тензија током НАТО вежби "Ејбл арчер" (Абле Archer) у Западној Европи. Према подацима Американаца, око сто авиона из састава авијације Четврте и Шеснаесте ваздушне армије припремало се за примену нуклеарног наоружања.
Међу авионима су били ловци-бомбардери МиГ-27, Су-17 и главни бомбардери Су-24. Повишена борбена готовост совјетске авијације, укључујући и спремност за употребу нуклеарног наоружања, изазвана је погрешним тумачењем акција земаља НАТО-а, које су у СССР-у доживљаване као део припрема за могући рат због катастрофалног погоршања односа између Москве и земаља Запада.