Понижење или традиција: Вођа џихадиста и нови владар Сирије одбио да се рукује са шефицом немачке дипломатије (ВИДЕО)
Ахмед ал Шара се није руковао с Аналеном Бербок у Дамаску, пружио руку само шефу француске дипломатије.
Аналена Бербок и Жан-Ноел Баро, министри спољних послова Немачке и Француске, састали су се у Дамаску с Ахмедом ал Шаром, до скора познатим само под џихадистичким ратним именом Абу Мухамед ал Џолани, који је након бекства у Русију свргнутог председника Башара ал Асада, сада фактички нови владар Сирије.
Коријере дела сера наводи да Ал Џолани, који се у недавном интервјуу за BBC први пут појавио у јавности у оделу, није могао да прикрије исламистичке и фундаменталистичке нагоне приликом прве посете званичника из ЕУ од пада Асада са власти 8. децембра прошле године.
Италијански лист наводи да је јучерашња изненадна посета Бербок и Бароа у Дамаск, које је требало да покаже опрезни оптимизам Уније према новом режиму, на самом почетку кренула наопако.
Вођа побуњеника Хајат Тахрир ал Шама (ХТС), џихадистичке организације познате као Ал Нусра фронт из времена када су били филијала Исламске државе у Сирији, одбио је приликом пријема Бербок и Бароа у некадашњу Асадову палату да се рукује са шефицом немачке дипломатије, пруживши руку само њеном француском колеги.
Наводи се да је ова посета изазвала и мањи потрес на нивоу ЕУ, јер су Бербок и Баро у Дамаск отишли без Каје Калас, новоизабране Високе представнице за спољну политику и безбедност Уније, која је сада главна за дипломатију Брисела.
Она се на друштвеној мрежи X огласила тек након што су медији објавили да министри спољних послова Немачке и Француске код Ал Џоланија.
- Они су у Дамаску као представници ЕУ и у моје име - написала је Калас.
Коријере дела сера ипак наводи да је тешко замислити да је она та која је Бербок и Бароа послала у ову мисију и да ова посета потврђује да европска спољна политика остаје чврсто у рукама националних влада.
Дојче веле наводи да су Бербок и њен француски колега у Дамаску поручили да желе да обнове односе Сирије и Европске уније, али и да постављају услове за то.
- Може бити новог почетка само ако ново сиријско друштво свим Сиријцима, и женама и мушкарцима, без обзира на етничку или верску групу, обезбеди место у политичком процесу, обезбеди им права и понуди заштиту - поручила је Бербок пре посете.
Ал Џолани је најавио да ће сазвати конференцију о националном дијалогу која ће укључити све слојеве сиријског друштва.
Према писању медија, то ће се одржати већ средином јануара.
Ипак, како је додао, могло би да прође око три године док се не представи нови нацрт устава и још година дана да се одрже избори.
Бербок ипак остаје и скептична.
- Ми знамо одакле идеолошки долази ХТС и шта је радио у прошлости - рекла је немачка министарка у Дамаску.
Она је додала да се уочава жеља за умереношћу, као и то да постоји разумевање с другим важним играчима.
- Почетак преговора са Сиријским демократским снагама (СДФ) у којима доминирају Курди, важан је знак у том правцу - оценила је Бербок
Србија Данас/Ил Corriere della Сера/DW