НАЈБОЉА ОДБРАНА ОД ПОПЛАВА У ЕВРОПИ НИЈЕ ДОВОЉНА? Шокантно откриће - европски градови имају проблем стар ВЕКОВИМА! (ФОТО/ВИДЕО)
Европски градови су се градили у вековима у којима оваквих поплава није било
Немачки министар унутрашњих послова Хорст Зехофер, који је посетио град Бад Нојенар-Арвилер, рекао је да ће трошкови обнове након прошлоседмичних катастрофалних послова износити милијарде евра, уз милионе потребне за хитну помоћ.
МЛАДИЋА УПИТАЛИ КАКО БИ ОЦЕНИО СВОЈУ ДЕВОЈКУ: Није имао појма да стоји иза њега и то га је скупо коштало (ВИДЕО)
БЛАМ ВЕКА! Младић запросио девојку на утакмици, а она је онда урадила нешто нечувено (ВИДЕО)
АМЕРИКАНЦИ ВОДЕ ПОСЛЕДЊУ БИТКУ У АВГАНИСТАНУ: Док талибани надиру креће трка с временом за спас 2.500 људи
Како се вода повлачи, званичници процењују последице које су оставиле бујице у западној и јужној Немачкој, Белгији и Холандији. Животе је изгубило више од 150 људи, а уништене су бројне зграде, куће, мостови - за обнову требаће велика количина новца.
Али трошкови дизајнирања и изградње боље инфраструктуре за ублажавање таквих догађаја могли би бити вишеструко већи.
Катастрофалне поплаве које су прошлу седмицу захватиле северозапад Европе биле су оштро упозорење да су неопходне јаче бране, насипи и одводни системи као и дугорочно спречавање климатских промјена, јер некада ретки временски поремећаји постају све чешћи.
Европска унија овог месеца покренула је амбициозан пакет мера за решавање климатских промена, усредоточујући се на смањење емисија гасова стаклене баште како би се ограничио немилосрдни пораст глобалне температуре.
Такође спроводи пакет за опоравак од коронавируса у износу од 750 милијарди евра који је јако фокусиран на пројекте који јачају економску отпорност и одрживост. Али, девастација проузрокована прошлоседмичним поплавама јасно је показала да се екстремни временски догађаји које су предвиђали научници већ сада догађају и да требају директан одговор.
- Морамо изградити нову инфраструктуру - базене, насипе, одводњавање уз прелив риеке, треба да ојачамо канализационе системе, бране и баријере - рекла је Ламиа Месари-Бекер, професор грађевинске технологије и грађевинске физике на Универзитету у Зигену.
- То је гигантски задатак - казала је она, пише Ројтерс.
Након низа озбиљних поплава у протеклих 25 година, неке погођене земље већ су предузеле мере, на пример спуштањем поплавних равница како би им помогло да апсорбирају више воде.
Истовремено, брзина и размере катастрофе показали су колико ће бити тешко припремити се за чешће екстремне временске услове.
- Како се климатске промене буду настављале, како се екстремни догађаји буду повећавали у интензитету и учесталости, постоје само ограничења до које се мере можете заштитити - рекао је Вим Тири, научник за климу са Врије Универзитета у Бриселу.
Драстично смањење емисије гасова сигурно је неопходно. Међутим, пре тога, земље ће се морати прилагодити или изградити основну инфраструктуру у пољопривреди, транспорту, енергији и становању.
- Наши су се градови развијали током векова, почевши од римског доба, у неким случајевима, за климатске услове који су врло различити од климатских услова у које крећемо - рекао је Тири.
Чак и пре прошлонедјељних поплава, које су улице и куће претвориле у гомиле муљевитих рушевина, Немачка саобраћајна и урбана инфраструктура погоршале су се као резултат вишегодишњег ограничења буџета.
У другим рањивим подручјима Европе, попут северне Италије, деструктивне поплаве готово сваке године излажу слабости оронуле путеве и мостове.
А епидемија коронавируса оставила је владама још мање новца да потроше на одржавање своје инфраструктуре, а камоли на њено јачање.