ОГРОМНА МАСА!
ПАЛЕ СЕ АЛАРМИ У ЊУЈОРКУ, ЛОНДОНУ, ШАНГАЈУ... По први пут су се појавили докази, "Сада је вероватно касно!"
Таква је слика у целом свету, од Венеције, Холандије, Малдива и Лондона...
Ниједан део острвске државе Кирибати не уздиже се више од два метра изнад Тихог океана. Два су атола већ нестала под таласима и научници предвиђају да би то подручје могло бити ненастањиво у следећих неколико деценија због чега ће бити расељене стотине хиљада људи, почиње узнемирујући текст британског Телеграпха.
Таква је слика у целом свету, од Венеције, Холандије, Малдива и Лондона и с таквом се сликом свет постепено суочава годинама.
Но, најновије информације заиста су шокантне. По први су се пут појавили необориви докази да топла морска вода улази испод огромног ледника Тваитес који је величине Флориде и садржи довољно воде да подигне ниво светских океана за 65 центиметара.
- Тваитес је најнестабилније место на Антарктику - преноси њене речи британски Телеграф.
Како климатске промене подижу глобалне температуре све више и више, ледници и ледене плоче у планинским регијама и поларним леденим капама се топе. Лед који еродира тече равно у светске океане, подижући ниво мора.
Сваки нагли пораст могао би бити катастрофалан за градове на обалама, попут Лондона, Њујорка и Шангаја, пишу Британци.
Тваитес, који мери око 120 километара ширине и 1,2 километра дубине, полако се топи деценијама. Но, сада је тим међународних истраживача открио доказе "појачаног топљења".
Сателитска посматрања показују како вода тече испод његове базе, излажући је далеко топлијој води него што се пре веровало.
- У леденику постоје те карактеристике које показују да вода улази и пуни језерце испод леда на том месту, пуни се и празни - објаснио је др Роб Лартер из Бритисх Антарцтиц Survey који је опсежно проучавао ледник Тваитес.
Аутори истраживања надали су се да ће требати стотине година да Тваитес изгуби свој лед, али сада страхују да би то могло бити питање деценија.
Др Лартер је рекао да студија представља "карику која недостаје" у објашњавању онога што се догађа "испод много стотина метара леда".
Тим је користио сателитске слике високе резолуције и хидролошке податке како би одредио џепове високог притиска где се површина ледника подигла.
Упозоравају да би рањиве нације, попут првоспоменутих Кирибата, требале што хитније почети улагати у заштиту од пораста нивоа мора, као што је Лондон учинио с баријером око Темзе.
Но, дугорочно гледано, пише британски Телеграф, једини пут наприед је ограничавање емисија угљеника. За "ледник судњег дана" вероватно је већ прекасно.
Извор: Србија Данас/Јутарњи лист/Л.Г./М.А.