Пресечени подводни каблови у Балтичком мору: Сумња се на намерну штету, истражују се геополитички мотиви!
Два кључна подводна кабла у Балтичком мору оштећена сумња се на намерну саботажу и истражују се могући геополитички мотиви.
Два важна подводна оптичка комуникациона кабла у Балтичком мору, који повезују кључне европске земље, претрпела су озбиљна оштећења, а власти сада истражују могућност да је реч о намерној саботажи. Кабл од 1.200 километара који повезује Хелсинки у Финској са немачком луком Росток престао је да функционише у понедељак око 4 сата по локалном времену, саопштила је финска државна компанија за сајбер безбедност и телекомуникације, Циниа.
У недељу, око 08:00 GMT, прекинута је интернет веза која се протеже на 218 километара између Литваније и шведског острва Готланд. Ову информацију потврдила је литванска компанија Телиа Лиетува, која је део шведске компаније Телиа.
Обе земље, Финска и Немачка, у заједничком саопштењу изразиле су дубоку забринутост због пресечених подморских каблова, наглашавајући да истражују инцидент који одмах изазива сумњу да је у питању намерна штета. У саопштењу се такође наводи да је безбедност Европе озбиљно угрожена због рата Русије против Украјине, као и потенцијалних "хибридних напада" од стране злонамерних актера, иако није било прецизирано који су актери у питању.
Значај инфраструктуре и геополитичке напетости
- Очување наше заједничке критичне инфраструктуре је од виталног значаја за нашу безбедност и отпорност наших друштава - изјавио је представник Немачке и Финске.
Поред оштећења финско-немачког кабла, Телиа Лиетува је изјавила да је и други кабл прекинут. Овај кабл је у власништву и под управом шведске компаније Арелион, која је задужена за пренос интернет саобраћаја за Телиа Лиетува.
Карл-Оскар Бохлин, шведски министар цивилне одбране, рекао је за шведску телевизију СВТ да је - апсолутно важно да се разјасни зашто тренутно имамо два кабла у Балтичком мору која не раде -
Балтичко море је географски и стратешки изузетно важно, јер је то активна комерцијална поморска рута која повезује многе европске земље. Око њега је смештено девет држава, укључујући Русију, која је већ дуже време у средишту геополитичких напетости у региону.
Оштећење финско-немачког кабла догодило се у близини јужног врха шведског острва Öland, а стручњаци истичу да би поправка могла потрајати између пет и 15 дана, према речима извршног директора Циније, Ари-Јуси Кнапила.
Овај инцидент подсећа на прошлогодишњи озбиљан напад на подморски гасовод и неколико других телекомуникационих каблова који се простиру дном Балтичког мора. Ова оштећења изазвала су велике забринутости у региону, јер су била повезивана с могућим намерним нападима на кључну инфраструктуру. Истражитељи из Финске и Естоније прошле године су саопштили да верују како је штету на кабловима проузроковао кинески контејнерски брод који је, наводно, вукао сидро. Ипак, нису могли потврдити да ли је штета била случајна или намерна.
Друштвена и политичка стабилност региона је такође угрожена последњим догађајима. Прошле године, инциденти у Балтичком мору изазвали су страх да би могло доћи до ескалације саботажа које би могле угрозити европску енергетску и комуникацијску сигурност.
Последњи велики инцидент на Балтичком мору био је уништавање гасовода Северни ток 2022. године, који повезује Русију и Немачку. Експлозије на том гасоводу изазвале су међународну забринутост и још увек су предмет истраге немачких власти. Овај догађај, као и актуелна оштећења подводних каблова, подстичу све веће сумње о могућим намерним нападима на европску инфраструктуру, што може имати озбиљне последице по економију, сигурност и политичке односе у региону.
С обзиром на прошле нападе на енергетску и комуникацијску инфраструктуру, ове нове саботаже подстичу додатне страхове да би напади на кључне енергетске и телекомуникационе руте могли постати нова стратегија "хибридног рата" у савременим међународним сукобима.