ПРЕТИ НАМ ПАНДЕМИЈА СМРТОНОСНИЈА ОД КОВИДА! Стручњаци забринути због мутација вируса и ево шта предлажу како би спречили НАЈГОРИ СЦЕНАРИО
СТО предлаже реформе како би спречили епидемију опаснију од ковида.
Шеф Светске здравствене организације (СЗО) Тедрос Адханом Гебрејесус пре неколико дана позвао је све земље чланице Уједињених нација (УН) да спроведу реформе потребне за припрему за следећу пандемију која би, како је истакао, могла да буде смртоноснија од ковида.
Резултат овог упозорења је да 194 земље-чланице СЗО, међу којима је и Србија, израђују нацрт споразума о пандемији који ће да буде усвојен на скупштини ове организације следеће године. Такође, земље - чланице су одобриле буџет од 6,83 милијарде долара за период 2024-2025, који ће се обезбедити повећањем обавезних такси држава чланица за 20 одсто.
Стручњаке широм света највише забрињава могућност да се појави варијанта вируса која ће да буде смртоноснија од свих претходних.
- Пандемију није могуће предвидети - каже др Биљана Беговић Вуксановић, епидемиолог Завода за јавно здравље Београда. - Али, то не значи да би требало бити неспреман. Напротив, вирус грипа, примера ради, има највише изгледа да доведе до појаве нове пандемије, јер има велики капацитет за мутације.
Ипак, наша саговорница напомиње да свака нова болест може да се шири у епидемијској форми, али мало њих има потенцијала за пандемијске размере.
МАСОВНА ПУЦЊАВА НА ПЛАЖИ: Међу рањенима има и деце - огласила се полиција (ВИДЕО)
СПРЕМА СЕ НЕШТО ВЕЛИКО Турска купује борбене авионе од САД, Бајден открио детаље разговора са Ердоганом
ОТАЦ СТРАДАО, а двоје деце ЗАВРШИЛО У БОЛНИЦИ СА РАНАМА од гелера: Претраживали дедине ствари и пронашли кашикару...
- Основни ризик за појаву заразне болести у пандемијској форми је постојање инфективног агенса, односно његове мутације, која раније није циркулисала у популацији људи или животиња - прича Беговић Вуксановић. - Уз то важан фактор је непостојање вакцине којом био могло да се заустави брзо ширење инфекције, као и врста имунитета коју болест оставља након опоравка оболеле особе. Уколико је имунитет краткотрајан, већи је ризик за одржавање инфекције у популацији.
Да мутације вируса грипа већ прете свету, сведочи случај Француске, која је појачала санитарне мере за сузбијање таласа птичјег грипа на фармама патака на југозападу земље где је од почетка овог месеца дошло до избијањања нове епидемије. Француска је међу земљама које су тренутно најтеже погођене ширењем птичјег грипа, болести која је у протеклој години убила стотине милиона птица и нарушила снабдевање живинским месом и јајима.
Како саопштавају француске власти, од 4. маја откривен је 21 случај високопатогеног птичјег грипа у југозападној Француској, углавном међу паткама, због чега су око места избијања проширили санитарну тампон-зону пречника до 20 километара. У циљу сузбијања ове епидемије, Француска је расписала тендер да би обезбедила 80 милиона доза како би била спремна за почетак програма вакцинације јата патака на јесен.
Без обзира на то што нам можда прети смртоноснија пандемија од ковида, власти широм света охрабрује чињеница да су након ковида стекле огромно искуство у погледу предности и мана свог здравственог система, што је од великог значаја у припреми за нову потенцијалну пандемију.
Охрабрујућа чињеница у евентуалној појави нове пандемије је и то да је вакцина против ковида експресно произведена, што улива наду да би и неки нови вирус брзо био савладан захваљујући великом напретку технологије који није постојао у ранијим пандемијама.
Русија је била прва земља која је саопштила да је регистровала вакцину против ковида 19 за широку употребу, наденувши јој одговарајуће име "спутњик" - по властитом првом свемирском сателиту свих времена, лансираном 1957. године.