Припремите се на изненађење: Ако крећете на путовање овог викенда, обавезно проверите ово! Гужве на границама и штрајкови могу упропастити ваше планове
Појачане контроле на граничним прелазима.
Ако током предстојећег продуженог викенда планирате пут Европе, требало би да се припремите на изненађење на великом броју граница чије земље су увеле појачане контроле упркос томе што се налазе у Шенген зони где је слободно, неометано кретање без пасоша и контроле загарантовано.
У оквиру Шенгенског споразума, 29 европских земаља пристало је да укине контролу унутрашњих граница са циљем постизања слободе кретања широм континента.
Међутим, Шенгенски законик о границама дозвољава државама чланицама да уведу привремене граничне провере, ако власти верују да постоји озбиљна претња јавном реду или унутрашњој безбедности, односно да постоје "изузетне околности" због којих мора да се ограничи слобода кретања.
Управо то су били разлози да неке земље Шенген зоне донесу одлуке о увођењу или појачавању контроле на границама и углавном се тичу преоптерећености система за прихват тражилаца азила, сузбијања миграција и тероризма, као и сузбијања претњи по унутрашњу безбедност држава.
Најава о увођењу или појачавању контрола граничне полиције, истовремено је и упозорење туристима да се спреме на дужа чекања приликом путовања у неке од земаља које су увеле правило.
Немачка
Немачка је у географском и економском средишту ЕУ и граничи се са девет држава. Федерална полиција је од октобра 2023. године контролише границе према Пољској, Чешкој, Аустрији и Швајцарској, а од 16. септембра ове године су се контроле прошириле и на осталих пет граничних прелаза према - Француској, Луксембругу, Холандији, Белгији и Данској.
Привремене контроле су уведене на иницијалних шест месеци до најдуже две године, а строжа гранична правила, како наводе власти, омогућила би "масовно повећање" одбијања азиланата и помоћ у борби против исламистичког тероризма и озбиљног прекограничног криминала. Такође имају за циљ заустављања рута кријумчарења људи.
Ова одлука донета је након смртоносног терористичког напада ножем - у којем је због убиства троје људи ухапшен Сиријац са наводним везама са Исламском државом. Он је ушао у Европску унију (ЕУ) преко Бугарске 2022. као азилант. Највиши немачки званичници - укључујући председника Франка Валтера Штајнмајера и канцелара Олафа Шолца - присуствовали су меморијалној церемонији у Золингену, где се крајем августа догодио напад током фестивала поводом 650. годишњице града.
Систематичније контроле копнених граница важиће за путнике који их прелазе аутобусима, возовима или аутомобилима, где ће бити подвргнути појачаној контроли и потенцијално дугим проверама које би могле да изазову гужве и дужа задржавања.
Такође, постоји могућност одбијања људи на свим немачким копненим границама у складу са европским и националним правом.
Аустрија
Аустрија тренутно спроводи строже граничне контроле на границама са Словачком, Чешком, Словенијом и Мађарском.
Ова одлука је ступила на снагу од 16. октобра и прелаз између Аустрије и Словачке и Чешке земље дозвољен је само на одређеним граничним прелазима. Мера се односи и на копнени и на поморски саобраћај са Словачком, док ће појачане контроле према Чешкој обухватити само копнени саобраћај.
Уредба владе је на снази до 15. априла 2025. године. док ће се путници на граничним прелазима са Словенијом и Мађарском проверавати до 11. новембра.
Данска
Од 12. новембра ове године до 11. маја 2025. и Данска ће вршити појачане провере путника на њеним копненим, морским и ваздушним границама са Немачком.
Као разлог за ову одлуку данско Министарство унутрашњих послова наводи озбиљне претње јавном реду и унутрашњој безбедности због текућих инцидената повезаних са тероризмом, организованог криминала и настављене агресије Русије у Украјини.
Поред тога, утицај оружаних сукоба на Блиском истоку и у Африци доприноси повећаном миграционом притиску, сматрају они.
Француска
"Французи очекују ефикасну политику за контролу имиграције. Влада је управо обавестила Европску комисију о продужењу контроле унутрашњих граница, која је на снази од 2015. На италијанској граници, граничне снаге су тестиране. То је модел који се показао ефикасним. Уопштићемо то преко свих копнених граница Француске", овако је француски премијер Мишел Барније најавио пооштравање граничне контроле на улазима у Француску.
Тако је ова земља постала последња у низу чланица ЕУ која следи исто правило.
Повећана контрола на границама ступила је на снагу од 1. новембра. због "озбиљних претњи јавној политици, јавном реду и унутрашњој безбедности које представљају терористичке активности на високом нивоу", најављено је тада у саопштењу француске владе.
Нове граничне контроле утицаће на копнене, поморске и ваздушне путеве Француске са шест њених суседних чланица Шенгена: Белгијом, Немачком, Италијом, Луксембургом, Шпанијом и Швајцарском.
Повећана ограничења, односно строже контроле, требало би да трају до априла 2025. године, уз напомену власти да би могле бити продужене.
Нова уредба неће утицати на све путнике, већ ће се контроле на лицу места вршити на граници, али су стручњаци за путовања упозорили су да би око 100 милиона туриста који посећују Француску сваке године, укључујући Британце, могли да се суоче са хаосом и потенцијалним кашњењима на граници.
Поред тога, европска политичка партија Волт Европа организовала је 2. новембра протест против поновног увођења граничне контроле од стране Француске и Немачке.
Словенија
У Словенији су контроле на граници са Хрватском и Мађарском појачане до 21. децембра. ове године.
Штрајкови
Граничне контроле нису једино што мучи путнике који у наредном периоду планирају да путују широм Европе, већ и штрајкови који су редовна појава и додатно могу да поремете планове који се некада организују и месецима унапред.
Италија: Штрајкови јавног превоза широм земље
Путници јавног превоза у Италији могли би се суочити са кашњењима и отказаним поласцима пошто су у новембру планирани штрајкови широм земље.
Међуградска железница којом управљају Трениталиа и Итало биће у прекиду 29. новембра јер радници широм земље обустављају рад на 24 сата што би могло да утиче и на регионалне возове.
Штрајкови на аеродромима у Напуљу и Риму
У Италији ће 12. новембра доћи и до прекида ваздушног саобраћаја јер синдикални контролори летења запослени у ЕНАВ штрајкују од 13 до 17 сати тог дана.
Отказивање летова је планирано на аеродромима Болоња Маркони, Лампедуза, Напуљ Интернешнал, Перуђи, Пескари, Фиумићино у Риму, али би могли да утичу на летове широм земље.
Кашњења се очекују у Болоњи, Катанији и Риму, где ће радници за руковање пртљагом такође ступити у штрајк.
Очекује се да ће руковаоци пртљага на аеродромима у Милану штрајковати 29. новембра, што ће довести до могућих кашњења, а истог дана, особље Виз Ер-а ће ступити у штрајк на 24 сата, што може утицати на летове широм земље.
Француска: Радници "Изи џета" подносе обавештење о штрајку на неодређено време
Француско особље у авио-компанији "Изи џет" поднело је обавештење о штрајку на неодређено време који је почео у септембру и траје до 16. децембра. Ова одлука је донесена као знак протеста због плана компаније да затвори своје седиште у Тулузу.