Производња вакцине "Спутњик В" у Украјини може да почне: Русија изнела детаље сарадње
Упостројењима фармацеутске компаније "Биолек" у Харкову произведене су прве пробне дозе вакцине
Руски фонд за директне инвестиције разјаснио је детаље сарадње са Украјином у вези са могућом производњом руске вакцине против короне "Спутњик Ве" у тој земљи, истакавши да су у постројењима фармацеутске компаније "Биолек" у Харкову произведене прве пробне дозе вакцине.
БРИНЕ ВАС ДА ЛИ ЋЕТЕ И НАКОН ВАКЦИНАЦИЈЕ БИТИ ОТПОРНИ НА КОРОНУ? Истраживање о "Фајзеру" довело до важних сазнања
БЕЗОБРАЗЛУК БЕЗ ПРЕСЕДАНА: Желе да профитирају на туђој несрећи, челник СЗО открио запањујуће податке
ФРАНЦУСКА СА "ГУШИ" ПОД НАЛЕТОМ КОРОНЕ: Скочио број новооболелих, на интензивној нези и даље велики број особа
- 'Биолек' поседује неопходне технолошке могућности за производњу вакцине засноване на аденовирусу човека. У погонима предузећа произведени су први пробни узорци вакцине, а технолошки поступак је идентичан производњи вакцине 'Sputnjik Ве'. Спремност предузећа за производњу готовог облика вакцине потврђује се и у приложеном снимку технолошког процеса - саопштио је руски фонд.
Како се наводи, руска страна није увозила сировине за вакцину у Украјину, за шта је потребно одговарајуће одобрење украјинског регулатора.
- Захтев за добијање одобрења ће бити поднет у блиској будућности. Руски фонд за директне инвестиције и институт 'Гамалеја' спремни су да организују производњу вакцине 'Sputnjik Ве' што је пре могуће, након добијања неопходних дозвола од регулаторних органа Украјине - истиче руске страна.
Руски фонд наглашава да, полазећи од наведених чињеница, званично саопштење руске стране и објашњење компаније "Биолек" нису у супротности.
Такође се наводи да су руски Фонд и центар "Гамалеја" спремни да потпишу споразум о преносу технологије и да испоруче сировине за производњу вакцине "Спутњик Ве" у Украјини.
Раније је директор Фонда Кирил Дмитријев имао састанак са послаником Врховне раде Украјине Виктором Медведчуком током којег је разговарао о "показатељима ефикасности, технолошкој платформи и другим карактеристикама вакцине", а такође су разматрани и "детаљи могуће производње у Украјини, што ће значајно смањити логистичке трошкове".
Медведчук је истакао да Украјина има капацитете за производњу руске вакцине на својој територији, док је Дмитријев саопштио да је производњу готовог облика вакцине у Украјини већ организовала једна од водећих фармацеутских компанија – "Биолек", што је изазвало недоумице.
Вакцина "Спутњик Ве" коју производи Научно-истраживачки институт "Гамалеја" је 11. августа добила потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету.