ПРОПАСТ АМЕРИКЕ БИ БИЛА ПОБЕДА ЗА РУСИЈУ: Бајден прави велику грешку пред састанак са Путином?
Уочи састанка америчког председника Џоа Бајдена и његовог руског колеге Владимира Путина у Женеви, готово све очи Вашингтона и даље су чврсто упрте у другог ривала
Прошле недеље је америчко Министарство одбране најавило да је завршило преглед америчке стратегије националне безбедности према Кини.
ПУТИН И БАЈДЕН ДАНАС ОЧИ У ОЧИ: Свет ишчекује ИСТОРИЈСКИ СУСРЕТ два најмоћнија лидера на планети - да ли ће састанак оправдати епитет?
ШТА ЋЕ БАЈДЕН РЕЋИ ПУТИНУ? Амерички званичник открио какве је савете председник САД затражио од НАТО лидера
СВЕТ СТРЕПИ ОД ИСХОДА САСТАНКА ПУТИНА И БАЈДЕНА: Деценијама уназад планета помно прати одлуке лидера РУСИЈЕ И САД
Иако су званичници неодређени у вези са суштином прегледа или како ће он бити спроведен, то је мање важно од онога што сам преглед сигнализује: намера да се Пентагону, а заправо и целој америчкој влади, као главни циљ зацрта дугорочно стратешко ривалство са Кином.
Чак на тренутној европској турнеји са Г7 и НАТО савезницима, Кина је Бајдену била главни фокус. Покушао је, са извесним успехом, да окупи обе групе у јединствени фронт против Пекинга.
Нешто раније је изрекао санкције због сајбер напада на америчке агенције, али упркос томе, неки посматрачи брину због његовог усредсређивања на конкуренцију великих сила са Кином - страхују да Бајден прецењује опасност Пекинга на рачун непосредне претње коју Русија представља Америци.
- Мислим да Бајденова руска политика тренутно изгледа помало наивно. Чини се да мисли да Русију може да стави у малу кутију са машном и она ће се лепо понашати наредне четири године. Русија је много већа краткорочна претња. Кина је већа дугорочна претња - рекла је Мелинда Харинг, заменица директора Евроазијског центра на Атлантском савету.
Иако је некад уз подсмех описују као "бензинску пумпу са нуклеарним оружјем", Русија је далеко од силе на заласку, чак иако Америци не представља ни приближно исти економски изазов као Кина, оцењује "Форин полиси".
Москва је модернизовала своје војне снаге - и са напредним системима наоружања и са нуклеарним капацитетима - много више него што су то НАТО чланице урадиле. Русија користи огроман извоз нафте и гаса и контролише кључне гасоводе у Европи како би себи обезбедила већу геополитичку тежину. Руска енергетска полуга постаје само већа, а завршетак другог гасовода који руски гас превози преко балтичких држава до Немачке очекује се до септембра.