PROPAST AMERIKE BI BILA POBEDA ZA RUSIJU: Bajden pravi veliku grešku pred sastanak sa Putinom?
Uoči sastanka američkog predsednika Džoa Bajdena i njegovog ruskog kolege Vladimira Putina u Ženevi, gotovo sve oči Vašingtona i dalje su čvrsto uprte u drugog rivala
Prošle nedelje je američko Ministarstvo odbrane najavilo da je završilo pregled američke strategije nacionalne bezbednosti prema Кini.
PUTIN I BAJDEN DANAS OČI U OČI: Svet iščekuje ISTORIJSKI SUSRET dva najmoćnija lidera na planeti - da li će sastanak opravdati epitet?
ŠTA ĆE BAJDEN REĆI PUTINU? Američki zvaničnik otkrio kakve je savete predsednik SAD zatražio od NATO lidera
SVET STREPI OD ISHODA SASTANKA PUTINA I BAJDENA: Decenijama unazad planeta pomno prati odluke lidera RUSIJE I SAD
Iako su zvaničnici neodređeni u vezi sa suštinom pregleda ili kako će on biti sproveden, to je manje važno od onoga što sam pregled signalizuje: namera da se Pentagonu, a zapravo i celoj američkoj vladi, kao glavni cilj zacrta dugoročno strateško rivalstvo sa Кinom.
Čak na trenutnoj evropskoj turneji sa G7 i NATO saveznicima, Кina je Bajdenu bila glavni fokus. Pokušao je, sa izvesnim uspehom, da okupi obe grupe u jedinstveni front protiv Pekinga.
Nešto ranije je izrekao sankcije zbog sajber napada na američke agencije, ali uprkos tome, neki posmatrači brinu zbog njegovog usredsređivanja na konkurenciju velikih sila sa Кinom - strahuju da Bajden precenjuje opasnost Pekinga na račun neposredne pretnje koju Rusija predstavlja Americi.
- Mislim da Bajdenova ruska politika trenutno izgleda pomalo naivno. Čini se da misli da Rusiju može da stavi u malu kutiju sa mašnom i ona će se lepo ponašati naredne četiri godine. Rusija je mnogo veća kratkoročna pretnja. Кina je veća dugoročna pretnja - rekla je Melinda Haring, zamenica direktora Evroazijskog centra na Atlantskom savetu.
Iako je nekad uz podsmeh opisuju kao "benzinsku pumpu sa nuklearnim oružjem", Rusija je daleko od sile na zalasku, čak iako Americi ne predstavlja ni približno isti ekonomski izazov kao Кina, ocenjuje "Forin polisi".
Moskva je modernizovala svoje vojne snage - i sa naprednim sistemima naoružanja i sa nuklearnim kapacitetima - mnogo više nego što su to NATO članice uradile. Rusija koristi ogroman izvoz nafte i gasa i kontroliše ključne gasovode u Evropi kako bi sebi obezbedila veću geopolitičku težinu. Ruska energetska poluga postaje samo veća, a završetak drugog gasovoda koji ruski gas prevozi preko baltičkih država do Nemačke očekuje se do septembra.