ЕВО КО ЈЕ ПОБЕДНИК НА ИЗБОРИМА У СЛОВАЧКОЈ: Проруски оријентисан, захтева прекид помоци Украјини и тражи нову савезничку стратегију
Нова влада у земљи од 5,5 милиона људи ће преузети растући буџетски дефицит за који се предвиђа да ће бити највећи у зони евра.
Словачки левичарски бивши премијер Роберт Фицо победио је свог напредног ривала на парламентарним изборима након кампање за окончање војне помоћи Украјини, али ће морати да придобије савезнике да формира следећу владу, показали су скоро потпуни резултати у недељу (1. октобра).
ИЗБОРИ У СЛОВАЧКОЈ: Прогресивна Словачка тријумфује на парламентарним изборима са 23,5% гласова!
ДА ЛИ СЕ СПРЕМА ПРЕОКРЕТ? Историјски корак - све се спрема за сусрет Си Ђинпинга и Бајдена
АУ, ОВО ПОСТАЈЕ СВЕ ЖЕШЋЕ Нови сукоб Кине и САД - пљуште оптужбе: Ви сте истинско царство лажи
Са 98% гласачких округа који су пријавили суботње изборе, Фицова странка SMER-SSD је водила са 23,37% гласова. Следи либерална Прогресивна Словачка (ПС) са 16,86 одсто, а трећа партија ХЛАС (Глас), која би могла да буде покретачка сила за формирање следеће владе, са 15,03 одсто.
Бивше колеге Фицо и лидер ХЛАС-а Петер Пелегрини оставили су отворене могућности за будуће коалиције у телевизијским коментарима како су резултати постајали јаснији.
Влада коју предводе Фицо и његова странка SMER-SSD настоајаће да се чланица НАТО-а Словачка придружи Мађарској у оспоравању консензуса Европске уније о подршци Украјини, баш као што блок жели да одржи јединство у супротстављању инвазији Русије.
"Желимо да све проценимо, тако да ћемо сачекати коначно пребројавање", рекао је Роберт Калињак, кандидат SMER-SSD и дугогодишњи Фицов савезник, додајући да ће странка касније у недељу прокоментарисати пуне резултате.
Излазне анкете су фаворизовале ПС као победника, али пројекције са два словачка сајта за вести засноване на резултатима са 90% округа који извештавају опредељују Фицо као победника са маргином од око 5 или 6 процентних поена.
Словачки избори овог месеца могли би да доведу до промене курса чланице ЕУ према Украјини, кажу аналитичари, а анкете показују да би следећи премијер могао бити Роберт Фицо, популиста наклоњен Кремљу.
Странка ПС се залагала за одржавање снажне подршке Словачке Украјини, а вероватно би следила и либералну линију унутар ЕУ по питањима попут већинског гласања како би блок био флексибилнији, зелене политике и права ЛГБТ особа.
Од прве странке преко реда очекивало се да добије мандат од председнице Зузане Чапутове да води разговоре о формирању парламентарне већине и, ако успе, владе.
Очекивало се да ће последњи округи за извештавање, из великих градова, фаворизовати ПС, али се чинило да је јаз иза Фица превелик да би се премостио.
Лидер ПС Михал Шимечка није одустајао од наде да би могао да формира следећу владу, у зависности од тога колико ће бити могући мањи савезници.
- Наш циљ остаје да Словачка након ових избора има стабилну проевропску владу која ће бринути о владавини права и која почиње да решава и улаже у области кључне за нашу будућност - рекао је Шимечка, бивши репортер и дипломац Оксфорда.
Ниједној странци не предвиђа се освајање потпуне већине, и формирање нове владе зависиће од резултата више од пет мањих партија, од либертаријанаца до крајње десних екстремиста.
Свака коалиција коју би ПС могао потенцијално да формира вероватно би морала да укључи више десничарских или социјално конзервативних партија, што би отупило њен друштвено прогресивни нагон и нагон ка ЕУ интеграцијама.
Нова влада у земљи од 5,5 милиона људи ће преузети растући буџетски дефицит за који се предвиђа да ће бити највећи у зони евра.
Фицо је био незадовољан коалицијом десног центра, чија је влада пала прошле године, што је изазвало изборе шест месеци раније. У кампањи је истакао забринутост због пораста броја миграната који пролазе кроз Словачку у западну Европу.
Фицови ставови одражавају традиционално пријатељска осећања према Русији међу многим Словацима, који су ојачали на друштвеним мрежама од почетка рата у Украјини.
Такође је обећао да ће прекинути војне испоруке Украјини и тежити мировним преговорима - блиско линији мађарског лидера Виктора Орбана, али коју су Украјина и њени савезници одбацили, наводећи да би то само охрабрило Русију.
Странка крајње деснице Република, која је виђена као могући савезник за Фица, али неприхватљива за друге, можда неће освојити ниједно место, показали су делимични резултати и медијске пројекције.