ПРВА ЗАБРАНА ТИКТОКА! Ова држава усвојила закон - драконске казне за коришћење популарне апликације
Плаше се кинеског шпијунирања.
Гувернер Монтане Грег Гианфорт потписао је јуче закон којим се забрањује рад ТикТока, чиме је Монтана постала прва америчка савезна држава која је забранила популарну апликацију за кратке видеозаписе.
Монтана је средином априла донела закон о забрани ТикТока. Закон је прихваћен с 54 гласа, 43 су била против, а закон је сада потписао и републикански гувернер, државе на северозападу земље која има нешто више од милион становника.
БЕЛА КУЋА ОТКРИЛА: Хоће ли се Бајден извинити због америчког злочина почињеног пре више деценија
НИ АМЕРИКА НЕ МОЖЕ ОНО ШТО ЈЕ СРБИЈА УРАДИЛА ЗА ДВЕ НЕДЕЉЕ! Оружје за Врховни суд САД важније од људских живота
СТРАХ ОД НУКЛЕАРНИХ ПРЕТЊИ СЕВЕРНЕ КОРЕЈЕ СВЕ ВЕЋИ Канадски премијер најавио савез: Спремни смо на партнерство са Сеулом
Гувернер Гианфорт је нагласио како ће предлог закона унапредити заједнички приоритет да се заштите становници Монтане од надзора Комунистичке партије Кине.
Нови закон, који ће ступити на снагу у јануару 2024. године, забрањује рад ТикТок апликације унутар граница Монтане. Закон такође наводи могуће новчане казне од 10.000 долара дневно за прекршитеље, укључујући трговине апликација. Казне се не би односиле на кориснике.
Из ТикТока су поручили да овај закон крши права
ТикТок, који има преко 150 милиона америчких корисника, суочава се са све већим позивима америчких законодаваца и државних званичника да се апликација забрани у целој земљи због забринутости о могућем утицају кинеске владе на платформу.
Али, компанија, која је у власништву кинеске технолошке компаније ByteDance, порекла је да је икада поделила податке с кинеском владом и рекла да то неће учинити ако се од ње то затражи.
Из ТикТока су поручили како закон "крши права из Првог амандмана народа Монтане незаконитом забраном ТикТока", додајући да ће они "бранити права корисника унутар и изван Монтане".
Очекује се да ће ова мера, која би требала да ступи на снагу почетком идуће године, бити правно оспорена.
Забавни, шашави видеозаписи и једноставност коришћења апликације учинили су је прилично популарном, а амерички технолошки дивови попут Снепчета и Мете, матичне фирме Фејсбука и Инстаграма, виде је као конкурентску претњу.