ПУТИН СЕ ВРАЋА НА СВЕТСКУ СЦЕНУ У ВЕЛИКОМ СТИЛУ: Руски председник показао Западу да није изолован
Када се руски председник Владимир Путин буде укључио на виртуелни самит БРИКС-а, чији је домаћин Пекинг, то ће му бити први пут да присуствује форуму са шефовима великих светских економија од почетка инвазије на Украјину.
За Путина би ово могло да обликује слику какву нестрпљиво прижељкује - његово лице на екрану заједно са другим лидерима чије земље чине ову групу: кинеским лидером Си Ђинпингом, индијским Нарендром Модијем, бразилским Жаиром Болсонаром и јужноафричким Сирилом Рамафозом. То би могло да пошаље сигнал да Русија, иако под санкцијама због инвазије, ипак није сама.
"ОВО НЕ РАДИ НЕКО КО ЈЕ НА ИВИЦИ УСПЕХА" Амерички Институт указао на дисфункције у руској војсци, Путин немилосрдан
"АХИЛОВА ПЕТА НАТО-А" Путин је бацио око на ОВУ ОБЛАСТ: Европа стрепи, само један потез започеће нови РАТ
"У ТОКУ ЈЕ КРЕИРАЊЕ МЕЂУНАРОДНЕ РЕЗЕРВНЕ ВАЛУТЕ ЗЕМАЉА БРИКС-а" Вашингтону неће бити добро после ових Путинових речи (ВИДЕО)
То је порука која би могла да одјекне још гласније пошто су Кина и Русија, недељама пре инвазије, прогласиле да њихов однос "нема граница" и пошто је сваки од лидера БРИКС-а избегавао да директно осуди Русију, чак иако имају интересе да се не замерају западним пријатељима.
Испод површине, Путинова инвазија ће вероватно унети још једну компликацију у БРИКС, више од деценије стару групацију великих економија у настајању, која већ пати од неповерења међу чланицама и неусклађених идеологија.
Али одлука групе да настави са својим традиционалним самитима заиста показује да став чланица БРИКС-а о глобалном поретку и ситуацији у Украјини одступа од оног на Западу, кажу стручњаци.
- Говоримо о неким веома великим економијама чије је вођство вољно да се види са Путином. Чињеница да је Путин добродошао, да није изопштен, велики је плус за њега - рекао је Сушант Синг, виши сарадник у Центру за истраживање политике (ЦПР) у Њу Делхију.
Паралелно са самитом БРИКС-а, у Бриселу ће се састати лидери Европске уније који ће, како се очекује, појачати притисак санкцијама на Москву и донети историјску одлуку о давању кандидатуре за чланство Украјини и суседној Молдавији.
Следеће недеље, 26.-28. јуна, у Мадриду ће бити одржан НАТО самит на којем ће главна тема бити захтев Финске и Шведске за чланство у савезу, а који је подртакнут ратом у Украјини.
Неколико дана након самита БРИКС-а следи састанак блока водећих светских напредних економија, Групе седам, које су уједињене у свом гласу против Русије и које су већ избациле Москву из свог блока након анексије Крима 2014. године.
БОНУС ВИДЕО: Украјински дронови "лове" руске војнике ноћу