ПУТИНОВ УТИЦАЈ ЈАЧА У НЕМАЧКОЈ: Проруске странке пред великим успоном у источним покрајинама
Путин ће овог викенда можда славити личну победу.
Владимир Путин је можда забринут због изненадног упада Украјине у руску област Курск раније овог месеца, али ће овог викенда вероватно славити због територијалних добитака мало западније - у Немачкој.
Странке које су наклоњене Русији и три источнонемачке државе: Бранденбург, Саксонија и Тирингија спремне су за значајан напредак на регионалним изборима који ће се одржати у септембру.
Проруски АфД има велике шансе да победи у све три провинције, а недавно основана левичарска алијанса Сахра Вагенкнехт (БСВ) расте. Москва ће тако поново успоставити снажно упориште у великом делу бивше Источне Немачке, региону којим је деценијама доминирала током Хладног рата.
Ако се такви резултати остваре, они ће сигурно изазвати дубоку узнемиреност широм Немачке. То би уздрмало ионако климаву коалицију у Берлину до темеља.
То би значило и личну победу за Путина: руски лидер је 80-их био шпијун КГБ-а у Дрездену, након чега је постао фасциниран свим немачким. Његов биограф га је једном чак назвао "Немцем у Кремљу".
Очекује се да ће промосковске странке, које се налазе на крајњој десној и левој страни политичког спектра, освојити најмање 50 одсто гласова у регионима, према последњим анкетама. У држави Тирингији се предвиђа да ће ове странке освојити чак 65 одсто, а прва ће завршити АфД са око 30 одсто.
Иако нису све странке тако отворено проруске као АфД, оне деле два наратива које гура крајња десница: да НАТО дели кривицу за рат у Украјини и да би мирно решење било могуће само ако би Запад био озбиљан по питању дипломатије .
Главне немачке владајуће странке на националном нивоу - Социјалдемократе (СПД), Зелени и Слободне демократе (ФДП) - су потиснуте, а анкете предвиђају кумулативни резултат од око 12 посто у Саксонији и Тирингији и 27 одсто у Бранденбургу. Чак и када се укључи највећа немачка центристичка снага, конзервативни демохришћани (ЦДУ), главне странке не прелазе 50 одсто.
То је изузетан пад за центристичке партије које су обликовале политички живот Источне Немачке након поновног уједињења.
Брзи успон АфД-а и других популистичких партија значио је да се и Зелени и ФДП сада суочавају са могућношћу избацивања из сва три државна парламента. За та места би морали да освоје најмање пет одсто гласова.
Мало више морамо да објашњавамо ствари на Истоку него на Западу, али ја то радим и волим да идем тамо - рекао је у мају лидер ЦДУ Фридрих Мерц. Он је тада истакао да је циљао на прво место у све три државе, али сада то вероватно није оствариво јер АфД води у последњим анкетама.
Иако је Мерцова партија остала конкурентна, можда је то постигла само зато што се лидер ЦДУ Мајкл Кречмер противи трошењу милијарди на војну помоћ Украјини и залаже се за мировне преговоре између Москве и Кијева. Он је посетио Москву 2021. године и позвао Путина да посети Дрезден.
- Била би ми велика част да вас поздравим у Саксонији - рекао му је тада.
Да је чак и главни конзервативни исток Немачке спреман да се поклони Путину, наглашава да су руски наративи завладали у региону. Чак и ако већина Немаца на истоку нема илузија о Путину, деценије антизападне пропаганде тек треба да се превазиђу. Москва за многе није ништа гора од Вашингтона, који популистички политичари оптужују да ради иза кулиса на постизању сопствених циљева у Украјини.
Везе АфД-а са Москвом су добро документоване. Уочи европских избора у јуну, немачке власти су разоткриле, како кажу, руску операцију утицаја у коју је укључен један од водећих кандидата АфД. Упркос томе, странка је завршила на другом месту са 16 одсто, а посебно добре резултате имала је на истоку.
Многи високи званичници из АфД-а не крију афинитет према Путиновом ауторитарном режиму.
Бјорн Хеке, лидер АфД у Тирингији, кога многи сматрају духовним вођом странке, рекао је да ће, ако икада постане немачки канцелар, његово прво путовање бити у Москву. Ако се то икада деси, већа је вероватноћа да ће Путин први посетити њега, пише Политико.
Пре него што су се односи између Москве и Берлина погоршали, Путин је био чест гост Немачке.
- Да будем искрен, у Дрезден долазим са посебним осећајем - поручио је присутнима током посете граду 2009. године.
- Ово је несумњиво један од центара европске културе, град богате историје са својим посебним шармом - рекао је Путин тада.
Извор: Србија Данас/Мондо