РЕДАК ВИДЕО ЗАПИС - ОСТРВО ПРОКЛЕТИХ: Невероватан снимак последње колоније губаваца у Европи (ВИДЕО)
Заплашени болешћу и причама које су кружиле, локалци су место звали "Острво проклетих"
Спиналонга, мало ненасељено острво на Медитерану данас је једна од највећих туристичких атракција Крита. Десетине хиљада људи током летњих месеци посети ово место - последњу колонију губаваца у Европи. Последњи оболели острво су напустили пре шездесетак година, а како је ово место изгледало док је било карантин за оболеле од лепре сведочи редак видео запис.
ГРУПА ТИНЕЈЏЕРА ПЛАНИРАЛА ТЕРОРИСТИЧКЕ НАПАДЕ: Хтели да разнесу судове и тунеле, полиција муњевито реаговала
ШПИЈУНСКА АФЕРА ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Полиција ухапсила човека под оптужбом да је убачен од стране светске суперсиле
ХУМАНОСТ НА ДЕЛУ ИЛИ НЕШТО ДРУГО? Израел донира другој држави 700.000 доза вакцина против короне
Спиналонга је данас ненасељено острво на свега неколико стотина метара од североисточне обале Крита. Некада је било полуострво.
У прошлости је био под влашћу Венеције - 1579. године су на рушевинама акрополе Млечани изградили своју тврђаву која је служила за обрану од Турака све до 1715. године. Управо они су од места и направили острво прекидајући везу са копном.
Ипак, место је напознатије по својој мрачној историји у првој поливини 20. века када је Спиналонга постало колонија оболелих од лепре.
У ту је сврху кориштено од 1903. до 1957. године. И данас, када се искрцате са брода којим дођете на острво, пролазите ниским и дугим тунелом, који је познат под називом Дантеова капија. Тај назив је дат у част писца "Пакла" јер оболели од лепре нису знали шта ће бити са њима, а повратка назад није било.
Заплашени болешћу и причама које су кружиле, локалци су место звали "Острво проклетих".
Ипак, сви они који мисле да је ово било место где су заражени губом остављани да умру, заборављени од свих, грдно се варају!
Услови живота - одлични!
Болесни су овде живели у најбољим могућим условима, обзиром на околности. Редовно су им допремане намирнице, лекови, свеже поврће и воћи. Захваљујући Енглезима, на Спиналонгу је допремљен и генератор, те је острво прво на том подручју имало електричну енергију. Једном недељно одржаване су позоришне предстане, а радио је и биоскоп.
Забележени су и случајеви здравих људи који су, потерани бедом, кришом долазили на острво како би ту живели.
Овај редак снимак из 1935. сведочи о животу на Спиналонги док је острво било насељено болеснима:
Последњи становник острва, свештеник, напустио је Спиналонгу 1962. године. Најмање једном годишње, због успомена које их вежу за острво, ово место посети и неколицина излечених, од којих су неки живи још и данас.