Решена ВЕЧИТА МИСТЕРИЈА читавог света? Путин дао одговор на питање: Ево када Русија сме да употреби НУКЛЕАРНО оружје
Откако је Русија у фебруару 2022. године напала Украјину, њен председник Владимир Путин и његови блиски сарадници из Кремља су у више наврата Западу претили нуклеарним оружјем.
- Ко покуша да нас омета или нападне нашу земљу и наш народ, мора да зна да ће одговор бити тренутан и довешће до последица какве до сада нисте видели у историји - рекао је Путин у говору првог дана рата.
Током скоро две и по године борби, Запад је Украјини донирао милијарде долара помоћи у виду напредног оружја. Нека од ових оружја су погодила и руско тло. Иако је Кремљ у више наврата претио, чак и размештао тактичко нуклеарно оружје по тој земљи и Белорусији, те претње су за сада остале само "тупа порука".
Многи се зато питају шта треба да се догоди да би се Кремљ одлучио на овакав корак?
У јуну су страни новинари упитали Путина шта подразумева такозвана "руска нуклеарна доктрина".
- Погледајте шта тамо пише. Ако нечији поступци угрожавају наш суверенитет и територијални интегритет, сматрамо да можемо да користимо средства која су нам на располагању - рекао је Путин на седници у Санкт Петербургу.
Сада га његови блиски сарадници наводно убеђују да промени ову доктрину како би снизио праг за коришћење нуклеарног оружја. Путин је недавно рекао да би овај документ могао да се измени, посебно ако се у обзир узме актуелна геополитичка ситуација.
Шта је руска нуклеарна доктрина?
Ова доктрина је званично позната под називом "Основни принцип државне политике нуклеарног одвраћања" и потписао ју је лично 2020. године Владимир Путин. Она јасно објашњава у којим ситуацијама је Руисији дозвољено да употреби своје нуклеарно оружје.
У документу се нуклеарно оружје помиње као "средство одвраћања" уз напомену да је њихова употреба "екстремна и изнуђена мера". Такође се наводи да "Русија предузима све неопходне напоре да смањи нуклеарну претњу и спречи заоштравање међународних односа који би могли да изазову војне сукобе".
- Нуклеарно одвраћање има за циљ да омогући разумевање потенцијалног противника у случају агресије на Русију и/или њене савезнике - наводи се у документу.
У којим ситуацијама нуклеарно оружје сме да се користи?
У документу се јасно навооди у којим ситуацијама Русија сме да употреби нуклеарно оружје:
- Ако постоји поуздана информација о лансирању балистичке ракете на територију Русије и/или њених савезника
- Ако се нукеларно оружје или друго оружје за масовно уништење употреби против Русије и/или њених савезника
- Ако напријатељски напад конвенционалним оружјем угрози постојање Русије
- Ако дође до напада на руске кључне владине или војне објекте који би могли да угрозе способност одмазде државе за нуклеарни удар
Да ли је неки напад до сада био близу да пређе праг?
Када је Русија напала делове североисточне Украјине у близини Харкова, Вашингтон је дозволио Кијеву да користи оружје већег домета које испоручује САД за ударе на руској територији у пограничном региону. Али ови напади су били ограниченог обима и не представљају егзистенцијалну претњу која је описана у нуклеарној доктрини.
Међутим, високи званичници у Москви су раније указали на серију украјинских напада на руске ваздушне базе у којима се налазе нуклеарни бомбардери дугог домета, као и на недавне нападе на радаре за рано упозоравање.
Они кажу да ове околности оправдавају употребу нуклеарног оружја, како је наведено у доктрини.
Руски званичници до сада нису коментарисали нападе на осетљивије мете. Радари за рано упозоравање су дизајнирани да уоче лансирање америчких пројектила како би Русији омогућили да лансира сопствене ракете са бојевом главом пре него што буду уништене.
Аналитичар Џејмс Ектон је у недавном коментару рекао да би украјински напади на радаре за рано упозоравање могли да наведу Кремљ да помисли да је Вашингтон подстакао такве ударе како би покушао да ослаби способност за руско нуклеарно одвраћање.
- Ако Москва верује да би Вашингтон могао да изведе успешан превентивни напад на своје нуклеарне снаге, њен прст на окидачу би могао јако да сврби, повећавајући ризик да би Русија могла да покрене нуклеарни напад великих размера на основу лажног или погрешно протумаченог упозорења - објашњава Ектон.
О којим изменама у доктрини се тренутно расправља?
Нуклеарне претње Кремља су недавно уклоњене након успеха те државе на бојном пољу у Украјини. Међутим, и поред тога постоје позиви да се доктрина промени, али је Путин објаснио да ова одлука зависи од актуелне геополитичке ситуације.
Људи блиски Кремљу су више пута позивали на то да се доктрина пооштри уз образложење да је актуелни документ превише благ и нејасан. Сматрају да доктрина није спречила Запад да шаље помоћ Украјини и да многи сматрају да се Русија никада неће одлучити на корак да употреби ту врсту оружја.
На међународном форуму у Санкт Петербургу, Сергеј Караганов, саветник за спољну политику у Кремљу, такође је позвао Путина да измени доктрину како би снизио праг за употребу нуклеарног оружја.
- Надам се да ће то ускоро бити промењено како бисмо вам дали формално право да на све ударе на нашој територији одговорите нуклеарним ударом. Надам се да ће таква одредба бити додата нашој доктрини како би се охладили наши противници - рекао је он Путину.
Караганов је затим упоредио Запад са Содомом и Гомором.
- Хајде да се сетимо те кише (која је уништила ове градове) и покушамо да натерамо човечанство да дође себи - рекао је он.
Путин је одговорио опрезно, рекавши да тренутно не види претње које би оправдале употребу нуклеарног оружја.
- Ова доктрина је живи инструмент, ми пажљиво пратимо шта се дешава у свету око нас и не искључујемо промене у доктрини - рекао је Путин.
Потреба за модификацијом документа, рекао је он, била је вођена забринутошћу због тога што Запад размишља о могућем распоређивању нуклеарног оружја краћег домета. Путин није изнео детаље, али би се његови коментари могли односити на америчке дискусије о размештању нуклеарних пројектила мале снаге лансираних са подморница.
Заговорници кажу да је такво оружје потребно за супротстављање руским претњама, док критичари тврде да би оно могло да снизи праг за САД и да повећају ризик од избијања рата.
- Развијају се нуклеарни уређаји изузетно мале снаге и свесни смо идеја које круже у стручним круговима на Западу да се таква ударна средства могу употребити и у томе нема ништа посебно страшно. Ми смо дужни да то приметимо и примећујемо - рекао је Путин.
Извор: Србија Данас/Телеграф/Аутор: Марија Милутиновић