Умро чувени палеонтолог Ричард Лики, "ловац на фосиле"
"Био је визионар чији велики доприноси људском пореклу и очувању дивљих животиња никада неће бити заборављени"
Чувени кенијски палеонтолог, конзерватор и политичар Ричард Лики, чија су револуционарна открића помогла да се докаже да је човечанство еволуирало у Африци, преминуо је у 77. години, преноси британски лист "Гардијан".
УЗНЕМИРУЈУЋИ РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА О ОМИКРОН СОЈУ: Ево шта се дешава са симптомима уколико се заразите
ЧВРСТО ОБЕЋАЊЕ БАЈДЕНА ЗЕЛЕНСКОМ: Ево шта је амерички лидер поручио Владимиру, тиче се Русије
ТРЕСЕ СЕ ПАЦИФИК! Разоран земљотрес погодио острво у Тихом океану (ФОТО)
Председник Кеније Ухуру Кенијата објавио је вест о Ликијевој смрти, изражавајући дубоку тугу.
Чувени палеоантрополог био је радно активан до својих 70-их година упркос раку коже и болестима бубрега и јетре, пренео је Танјуг.
- Био је визионар чији велики доприноси људском пореклу и очувању дивљих животиња никада неће бити заборављени - објавила је “Фондација Лики” на Твитеру поводом његове смрти.
Лики је рођен у Најробију 19. децембра 1944. године, и можда је, како наводи "Гардијан", било неизбежно да постане "ловац на фосиле", с обзиром да су му родитељи били Луис и Мери Лики, који су били међу најпознатијим светским истраживачима предака хоминида.
Иако се Лики у почетку окушао у организовању сафарија, он је са 23 године и без формалне археолошке обуке, добио грант за археолошке радове на обалама језера Туркана у северној Кенији.
Током 1970-их водио је експедиције које су бациле "ново светло" на научно разумевање људске еволуције, са открићем лобања Хомо хабилиса (старости 1,9 милиона година) у 1972. години и Хомо ерецтуса (старости 1,6 милиона година) у 1975. години.