Родитељи, опрез: После смртоносног Плавог кита, тинејџери имају НОВУ ОПАСНУ ИГРУ (ВИДЕО)
Све је почело као шала
Тинејџери су почели да стављају детерџент таблете у своја уста, која избацују кад почне да се пени, а читаву акцију снимају и објављују на интернету, у оквиру новог, опасног онлајн изазова који се полако шири светом.
Све је почело као шала. "Привлачност" таблета детерџента, које изгледом подсећају на слаткиш, постала је предмет сатиричне расправе још 2015, кад је часопис "Онион" објавио колумну из перспективе детета које жели да поједе плаву и црвену таблету детерџента.
Прочитајте и:
Ово је пропраћено бројним извештајима како су се знатижељни малишани докопали таблета које могу проузроковати озбиљну штету.
Прошле године су центри за контролу отрова примили извештаје да је више од 10.500 деце од 5 година и млађе било изложено високо концентрованом паковању детерџената за веш, подаци су Америчког удружења центара за контролу отрова, пише "УСА тудеј".
Ипак, у марту 2017. први пут је освануо видео, не о деци, већ о студентима који једу таблете детерџента. На снимку се види како студент након истраживања о токсичности покушава да "изгргља" зделу пуну таблета и на крају, док лежи на носилима Хитне помоћи, изјављује како се не каје.
Идеје и изазови да се поједу таблете детерџента потом су се појавиле на "Редиту" и "Твитеру".
Сада, снимци тинејџера како стављају таблете у уста и кувају с њима круже на интернету у оквиру "изазова таблета" (Тиде Под Challenge).
Ове таблете представљају опасност по здравље деце, а указује се и на смртоносни ризик по одрасле особе са деменцијом. Здрави тинејџери или одрасле особе које су појеле или само загризле таблету такође имају симптоме тровања.
- Гутање чак и мале количине високо концентрованог детерџента у таблетама, до којег може доћи чак и ако се загризу а садржај испљуне, може изазвати повраћање и пролив, а у неким случајевима детерџент може ући у плућа и довести до дисајних потешкоћа – истиче др Алфред Алегус, директор Информативног центра за отрове Флорида у Тампи.
Иако неки тинејџери немају ове симптоме, ризик по здравље неће бити очигледан док се не деси. Алегус каже да је видео ситуације у којима људи не знају да имају неко медицинско стање па након сличног "изазова" заврше у болници.
- Завршити у хитној није шала – истиче Алегус.
Произвођач детерџента на свом сајту има страницу посвећену безбедном коришћењу њихових производа, где се муштерије саветују да попију воде или млека уколико прогутају неки производ, или да позову помоћ.
- Наше таблете су високо концентровани детерџент намењен прању одеће… С њима се не треба играти, без обзира на околности, чак и ако је у питању шала - наведено је у саопштењу.