РОДИТЕЉИ ЗАБРИНУТИ! ТикТок за све крив - лекари приметили пораст броја деце која имају ТИКОВЕ (ВИДЕО)
Међу најугроженијима су тинејџерке
Медицински стручњаци из више земаља дошли су до закључка о порасту броја тинејџерки које развијају тикове. Као неке од фактора ризика који могу да допринесу развоју тог стања, наводи се у извештају, лекари наводе анксиозност, депресију и популарну аликацију ТикТок.
ВЕЛИКА ТРАГЕДИЈА: Срушио се авион у Аустрији, ево како је дошло до стравичне несреће!
"ПОМОЗИТЕ МИ, МОЈЕ ДВЕ СЕСТРЕ СУ ВЕЗАНЕ ЛАНЦИМА" Стравична исповест деце коју су родитељи годинама држали У КАВЕЗИМА (ВИДЕО)
УХАПШЕН АЛБАНАЦ У ИТАЛИЈи ЗБОГ ПОЛА ТОНЕ КОКАИНА: Начин на који се одао је бизаран! (ФОТО)
Међу најугроженијима су тинејџерке, а пораст броја девојчица са тиковима почео је почетком пандемије и збунио лекаре, пише "Вол Стрит Журнал".
Неколико чланака у медицинским часописима открило је да су тинејџерке гледале ТикТок снимке људи који тврде да имају Туретов синдром - поремећај који почиње у детињству и одликује се једноставним или сложеним гласовним тиковима и невољним покретима.
Докторка Кирстен Милер-Вал из Хановера каже да "Џерузалем Пост" да виђа све више тинејџерки и млађих одраслих девојака које долазе са тиковима. Милер-Вал, која се бави Туретовим синдромом већ 25 година, рекла је да док људи који имају овај поремећај обично имају јединствене тикове, а девојке које однедавно долазе код ње развијају исте симптоме.
Открила је и да пацијенти заправо опонашају тикове немачке Јутјуберке, која на интернету показује како живи са тим поремећајем.
Иако нема прикупљених националних или међународних података о опсегу проблема, "Журнал" извештава да неки медицински центри бележе чак 10 пута више од уобичајених случајева особа које се појаве с тиковима. Пре пандемије, центри су имали један или два случаја месечно, али сада неки кажу да их бележе од 10 до 20 месечно.
Керолајн Олвера, стручњак за поремећаје покрета у Медицинском центру Универзитета Раш у Чикагу, рекла је да је приметила да многи пацијенти изговарају реч "бинс" (беанс) са британским нагласком, чак и пацијенти који не говоре енглески.
На крају је сазнала да један познати британски ТикТокер који има Туретов синдром, такође, изговара ту реч. Лекари су приметили да оно што се догађа код тих одређених случајева који се појављују у последње време није Туретов синдром, већ функционални поремећај кретања. Такође су рекли да су многа деца која су развила тикове раније имала дијагнозу анксиозности или депресије које су се погоршала током пандемије.
Меријем Хал, дечији неуролог у Дечјој болници Тексас, открила је да су психолошки поремећаји, који се брзо шире, у прошлости углавном били ограничени на географска подручја, али су им друштвени медији омогућили глобално ширење.
Рекла је за "Журнал" да није вероватно да ће се тик развити само гледањем једног видеа, али ТикТоков алгоритам омогућава да деца више пута виде сличне видео записе.
"Џерузалем Пост" јавља да се ови поремећаји могу лечити. Доктори су деци предложили одмор од коришћења друштвених мрежа. Осим тога, ако дете показује тикове који ометају свакодневни живот, родитељи би требало да потраже помоћ стручњака.