КОНАЧНО ЈЕ, ДРЖАВНА ДУМА ОДЛУЧИЛА: Руски председник изнад закона, осим у једном случају!
Савет Федерације моћи ће да реагује у изузетним ситуацијама
Државна дума Русије усвојила је на седници у пуном стаставу Закон о гарантовању имунитета бившем председнику Руске Федерације и његовој породици.
Опрез! Овога се плаши свака жена! Не игноришите симптоме упорне Ешерихије
БРИТАНСКИ СТРУЧЊАЦИ УПУТИЛИ ОЗБИЉНО УПОЗОРЕЊЕ: Двоје добило алергијску реакцију на "Фајзерову" вакцину
ЕТИОПСКЕ ВЛАСТИ ИЗРИЧИТЕ: Једну ствар никако неће дозволити у Тиграју
Аутори иницијативе били су посланик Думе Павел Крашењиников и сенатор Андреј Клишас. Нацрт је припремљен у складу са усвојеним амандманима на Устав Руске Федерације.
Мења се члан 3. савезног Закона о гаранцијама председнику Руске Федерације који је прекинуо вршење својих овлашћења и члановима његове породице.
Према нацрту закона, председник Руске Федерације који је прекинуо вршење својих дужности има имунитет, не може бити кривично или административно гоњен, као ни притворен, ухапшен, подвргнут претресу, испитивању или личном прегледу.
Имунитет председника преноси се и на стамбене и канцеларијске просторије које користи, транспортна средства која користи, средства везе, документе и пртљаг који му припадају и његову преписку.
Такође, предложено је да се пропише да Савет Федерације може бившем председнику одузети имунитет само на основу оптужбе Државне думе за велеиздају или извршење другог тешког кривичног дела, које се мора потврдити закључком Врховног суда о постојању знакова кривичног дела у поступцима бившег шефа државе и закључком Уставног суда о поштовању утврђеног поступка за подизање оптужнице.
Одлука Државне думе о подношењу оптужби и одлука Савета Федерације о укидању имунитета бившем председнику морају се усвојити са две трећине гласова укупног броја сенатора, односно посланика, на иницијативу најмање једне трећине посланика Државне думе и уз присуство закључка специјалне комисије Државне думе.
Савет Федерације мора решити питање одузимања имунитета најкасније три месеца након покретања оптужбе. Ако Савет Федерације не донесе одлуку у року од три месеца, сматраће се да је оптужба одбачена.