РУСИ ЛАНСИРАЛИ РАКЕТУ, НАСА ОДУШЕВЉЕНА: Честитке само пљуште, на овај моменат се чекало 11 година (ВИДЕО)
"Наука" је први руски сегмент који је у последњих 11 година послат на MSS
Руски вишенаменски лабораторијски модул "Наука" након 11 година чекања на Земљи и осам дана орбиталног лета пристао уз Међународну свемирску станицу (MSS), саопштио је "Роскосмос".
Travelland препоручује два ТОП грчка хотела: All инцлусиве, 7 ноћи од 615€
УЗЕО РОБУ И НАПУСТИО ОБЈЕКАТ! А онда је оставио КОВЕРТУ у радњи која је трговцу натерала сузе на очи
САДА КОНАЧНО МОЖЕ ДА ПОЧИВА У МИРУ: Девојчица сахрањена након 66 година, задесила је језива судбина (ВИДЕО)
Апарат се аутоматски спојио са руским модулом Међународне свемирске станице - "Звезда".
НАСА је честитала Русији на успеху.
- Желео бих да честитам нашим руским партнерима успешно пристајање њиховог модула јутрос - рекао је заменик шефа НАСА Роберт Кабана.
"Наука" је први руски сегмент који је у последњих 11 година послат на MSS. Пре њега је 2010. године лансиран мали истраживачки модул "Расвет".
Вишенаменски модул "Наука" допринеће лагоднијем животу руских космонаута у руском сегменту – биће им на располагању нова кабина, трећа у сектору. Пре тога је један од тројице Руса морао да спава код америчких колега. У модулу је такође постављен други тоалет.
Према подацима "Роскосмоса", модул "Наука" је најтежи модул који је Русија лансирала. На MSS је тежи једино јапански "Кибо" који се састоји од два дела.
Модул "Наука" је допунио функционални теретни блок "Зора" - службени модул "Звезда", мали истраживачки модул "Потрага" и "Свитање".
На сајту "Роскосмоса" објављен је списак од 13 експеримената које планирају да спроведу на модулу "Наука" – за то је предвиђено 16 радних места ван модула и 14 унутар њега.
Вишенаменски лабораторијски модул "Наука" лансиран је на ракети "Протон М" са космодрома "Бајконур" 21. јула.
Русија планира да 2025. године прекине рад свог сегмента на MSS и да почне са прављењем нове орбиталне службене станице.
Више вести о домаћем и страном наоружању, прочитајте ОВДЕ.