РУСКИ АМБАСАДОР БРАНИ МАДУРА: Америчке санкције против председника Венецуеле су у супротности са међународним правом
Америчке санкције против председника Венецуеле Николаса Мадура због сарадње са Ираном представљају још један пример дрског притиска на Каракас који је у супротности са међународним правом, изјавио је руски амбасадор у Венецуели Сергеј Мелик-Багдасаров.
„Поново се суочавамо са неоснованим оптужбама. Ако неко покушава да се оправда у очима међународне заједнице, уводећи једностране санкције против независне државе, њеног руководства и представника државне власти под изговором њихове сарадње са другом независном државом, нека онда објасни која је то конкретно норма међународног права или споразума, или резолуција Савета безбедности УН прекршена“, упитао је дипломата.
"ПУТИН УГРОЖАВА БАЈДЕНА" ЦИА оптужила руског председника да омета америчке изборе и подстиче неслогу
ПРЕСЕЛА МУ ПРЕДИЗБОРНА КАМПАЊА! Амерички потпредседник доживео незгоду током лета, ево у каквом је стању
ПУТИН ПОНУДИО ЛЕК ПРОТИВ КОРОНЕ БЕСПЛАТНО СЛУЖБЕНИЦИМА УН: Нудимо помоћ, вакцина би требало свима да буде доступна
Он је подсетио да су против Венецуеле већ на снази бројне америчке рестриктивне мере које немају никакве везе са међународним правом и режимом санкција УН.
-Можда се Вашингтон једноставно уплео у сопствене репресалије, доживљавајући кризу жанра? Све у свему, у питању је још један пример дрског притиска на Каракас који је у супротности са међународним правом- нагласио је амбасадор.
Сједињене Америчке Државе су у понедељак увеле санкције Мадуру због сарадње са Ираном. Према речима америчког државног секретара Мајка Помпеа, "иранске власти су скоро две године сарађивале са нелегитимним венецуеланским режимом како би заобишле ембарго УН на оружје".
У Венецуели су јануару прошле године почели масовни протести против Мадура, недуго након што је положио заклетву. Лидер опозиције Хуан Гваидо прогласио се за привременог председника на основу чињенице да је у тренутку „државног преврата“ био председник парламента.
Неке европске земље и Сједињене Америчке Државе признале су Гваида за председника. Мадуро је, са своје стране, Гваида назвао "америчком марионетом". Русија, Кина, Турска и друге државе подржавају легално изабраног председника Мадура.