САВРЕМЕНИ ЛОВ НА ВЕШТИЦЕ ПОКРЕНУТ: Оптужују људе за магију, па их лове и убијају
Све већи број старијих људи у Кенији суочава се са претњама смрћу и физичким насиљем због оптужби да се баве вештичарењем.
Један од њих је и Тамбала Јева (74) који, док га новинари снимају, гледа у њих једним оком, које је успео да сачува, док му жена полако скида мајицу.
- Уболи су га ножем и извукли из његовог тела - објашњава његова жена док показује други ожиљак који се протеже до његове кључне кости.
Тамбала је у више наврата оптуживан да се бави вештичарењем и до сада је два пута нападан на свом имању које се налази на 80 километара од Малиндија.
После првог напада је скоро остао без ока, док га је други умало докусирио.
Он и његова жена поседују око 30 хектара земље на којој гаје кукуруз и чувају кокошке. Пре неколико година посвађао се са рођацима око земљишта и он и његова супруга верују да су га они оптужили за вештичарење. Они верују да је разлог због ког на оптужују и нападају да би му узели земљу, а не то што стварно верују да се он бави вештичарењем.
- Оставили су ме да искрварим. Изгубио сам доста крви. Не разумем зашто би ме напали. Једини разлог је због моје земље - казао је Тамбала.
Веровање у враџбине и сујеверје широко је распрострањено у многим афричким земљама.
Овај тренд посебно је распрострањен у Кенији, Танзанији, Малавију и Јужној Африци. Многи сматрају да људи намерно користе вештичарење као изговор да оптуже људе и узму им имовину.
У извештају кенијске организације за људска права пише да се у тој земљи на недељном нивоу једна старија особа убије због опзужби да се баве вештичарењем.
"Многе породице сматрају да је неко од чланова њихове фамилије поднео тужбу за вештичарење. Знају да ће људи оправдати убиство ако чују да је неко вештица. сви ће подржати убиство", објашњава Џулијус Ваниама из Организације за људска права Кеније.
Он затим додаје да мали број људи у Кенији има власнички лист за земљу коју поседује.
"Већина њих нема тестамент. Ослања се на то да ће земља након њихове смрти прећи у руке њихове деце. Историјски гледано већина људи у Калифију нема власнички лист за земљиште. Једино што имају је реч. Зато се убијају углавном старији мушкарци јер је власништво над њима. Зато се одлучују на убиство да би отклонили сваку препреку", рекао је Ваниама.
Људе смештају у сигурне центре
На око сат времена вожње од Тамбалиног имања налази се центар за спасавање старих људи које води једна добротворна организација.
У њему живи око 30 стараца који су нападнути и оптуживани за вештичарење и који сада не могу да се врате на своју земљу.
Међу њима је и Катана Чара, који изгледа доста старије иако има само 60 година. У овом центру живи око годину дана.
Морао је ту да потражи помоћ након што је брутално нападнут у својој кући.
Њега су у априлу прошле године непознати људи мачетом напали у његовој спаваћој соби. У нападу је остао без шаке на једној руци, док му је друга исечена до лакта. Због тога више не може да ради и потребна му је константна помоћ.
"Познајем особу која ме је напала, али се од тог дана више никада нисмо срели лицем у лице", рекао је он.
Чара је оптужен за вештичарење и смрт детета другог човека, за које тврди да није крив.
- Верујем да сам нападнут због моје земље. Немам никакве везе са враџбинама. Имам једно земљиште које је на обали мора. У питању је велики комад земље - објашњава он.
Неколико чланова Катанине породице испитано је након напада, али нико од њих није процесуиран. Активисти организације која води центар покушавају да му помогну да добије правду коју заслужује.
"Мало људи је процесуирано због убиства старијих особа. Мислим да због тога људи настављају да чине таква дела. Осећају да неће бити кажњени", објашњава он.
"Убио сам 20 људи"
Новинари BBC-a успели су да у Кенији пронађу мушкарца који је за новац убијао старије људе.
"Убио сам 20 људи. За свако убиство плаћен сам око 50.000 кенијских шилинга (око 400 долара). Уколико неко убије старијег човека знајте да је то платила његова породица", рекао је плаћени убица који је желео да остане анониман.
Он каже да је свестан да је то што ради лоше, али да је пред Богом крив онај ко га је ангажовао.
"Плаћена убиства су порасла у последње време, посебно након велике суше и глади јер људи желе да дођу до хране.
"Овај проблем убијања због вештичарења прво је био регионални, а сада је прерастао у национални проблем. Ако нешто не решимо, изгубићемо још старијих људи. Они треба да буду поштовани због свог искуства и мудрости", каже члан добротворне организације.
Како би спречили да буду убијени, у Килифију старији људи фарбају косу да би изгледали млађе. Пракса је показала да ретко ко у Кенији преживи ако га оптуже за вештичарење.
Катана је један од ретких који је успео да се спасе и оде у прихватни центар, али људи као што је Тамбала и даље настављају да се свакодневно боре са насиљем и оптужбама за вештичарење.
Србија Данас/Телеграф