СЕДАМ ВРСТА КОЈЕ СУ ТЕШКО ПОГОЂЕНЕ КЛИМАТСКИМ ПРОМЕНАМА: Једна је већ изумрла због суше?!
Климатске промене наносе "широке и значајне" штете животињама и биљкама, које се боре да се прилагоде новим условима, према великом извештају објављеном у понедељак. Извештај, који је сачинио Међувладин панел за климатске промене УН (IPCC), открива да се многе врсте крећу ка северу или у дубље воде како би преживеле док се њихова станишта померају.
Такође су присиљене да мењају своје понашање. На пример, многе птице гнезде, размножавају се и мигрирају раније јер пролеће стиже раније него пре.
"Докази о утицају климатских промена су најјачи и најопсежнији за природне системе," наводи извештај.
Тренутна истраживања сугеришу да ће победници у овој трансформацији бити прилагодљиве врсте које шире своје подручје, укључујући многе корове и штеточине, као и хладно-сензитивне инвазивне врсте попут бурманског питона у Флориди, рекао је Петер Алперт, директор програма у области еколошке биологије на Националној научној фондацији САД у Арлингтону, Виргиниа.
Губитници, рекао је Алперт, вероватно ће бити врсте које су високо специјализоване у исхрани или станишту, посебно оне чија станишта потпуно нестају.
То би могло укључивати врсте попут коала, које се претежно ослањају на еукалиптус за преживљавање, и многе животињске и биљне врсте које живе само на изолованим планинским врховима.
"Морамо да се надамо да ће моћи довољно брзо да се прилагоде," рекао је. "Врсте су пролазиле кроз сличне промене у прошлости, али [те промене] су вероватно трајале хиљаду пута дуже."
Боб Scholes и Hans-Otto Pörtner, аутори IPCC-a који су допринели поглављима извештаја о екосистемима, сложили су се у заједничкој изјави за Натионал Геограпхиц да се тренутне људске климатске промене дешавају много брже него у прошлости.
Scholes, системски еколог из Савета за научна и индустријска истраживања (ЦСИР) у Преторији, Јужна Африка, и Pörtner, физиолог животиња и маринац биолог са Института Алфред Wegener у Бремерхавену, Немачка, истакли су шест врста које су већ у опадању због климатских промена:
1. Риба филефисх са наранџастим тачкама (Oxymonacanthus лонгирострис). Ова риба живи у стаништима коралних гребена, на којима је потпуно зависна, а сама станишта су у опадању делимично због климатских промена. Поред тога, риба филефисх са наранџастим тачкама је веома осетљива на топлу воду: Овај организам је изумро у Јапану током топлог периода у 1988. години.
2. Дрво квивер (Алое dichotoma). Ово сочно дрво је ендемско за (и емблема) суве области југозападне Африке, укључујући Јужну Африку и Намибију. Поглавље четири петог IPCC извештаја "показује, по први пут, да брзина климатских промена може бити једнако важна за опстанак врста као и магнитуда, и да је дрвеће најосетљивије на брзе промене," рекао је Scholes. Добро проучавана врста, дрво квивер не може да расте и шири се довољно брзо да би се прилагодило брзо мењању климе.
3. Поларни медвед. Прича о овом великом предатору је добро позната: Арктички морски лед на којем ове животиње лове постепено нестаје током лета. Морски лед се формира касније у јесен и нестаје раније у пролеће. "Како се арктички морски лед повлачи, поларни медведи морају да користе алтернативне изворе хране, попут хране на копну," рекли су научници, и неки гладни поларни медведи су се окренули јајима гусака. Али то није најбоља алтернатива, приметио је Стевен Амструп, главни научник за Полар Беарс Интернатионал, у претходној причи. "Неки медијски извештаји су сугерисали да би то могло значити да поларни медведи могу једноставно доћи на обалу и јести копнене хране и некако да се снађу без морског леда," рекао је Амструп. "Немамо апсолутно никакве доказе да имају способност да то ураде."
4. Аделијски пингвин. Ове антарктичке птице већином се хране малим раковима званим крил. Крил живи на доњим странама ледених плоча, где проналази заклон и алге као храну. Међутим, како се антарктички морски лед повлачи, популације крила опадају – што значи да пингвини морају мигрирати даље да би пронашли храну. Трошење много више енергије за проналажење хране чини пингвине мање успешнима у размножавању и подизању младунаца, рекли су научници.
5. Цод северноатлантски. Прекомерни риболов је историјски узроковао опадање броја ове рибе, али се популације обично опорављају. Не и дуж североисточне обале Северне Америке, где популације нису се опоравиле откако су се срушиле 1990-их. "Чини се да је цео екосистем промењен," рекли су научници, и "то може укључивати утицај климе због промена у морским струјама и прилива хладних арктичких вода."
6. Ацропора цервицорнис и корали широм света. Овај организам који гради гребене "је у опадању готово свуда, из комбинације разлога," рекао је Pörtner, укључујући загревање вода – корали су осетљиви на промене у температури океана. Ацропора цервицорнис, на пример, некада је била распрострањена у Карибима, али је сада ограничена на неколико малих области, вероватно због загревања.
ИЗУМРЛА: Златни жаба (Буфо перигленес). Заједно са Монтеверде harlequin жабом (Ателопус вариус), такође из Средње Америке, златна жаба је међу веома малим бројем врста чије је недавно изумирање са средњом сигурношћу приписано климатским променама, према Scholesu и Pörtneru. Последњи пут виђена 1989. године, златна жаба је живела у планинским облачним шумама које су нестале због суше и других климатских промена. Други збуњујући фактори укључују смртоносни гљивични патоген, који је убио многе амфибије широм света.
Покушај успоравања брзине климатских промена "је пресудан за будућност многих врста," рекли су Scholes и Pörtner.
"Да бисмо спасили многе врсте, не само да морамо радикално смањити емисије гасова са ефектом стаклене баште, већ то морамо учинити брзо," рекли су.
Потенцијална решења за климатске промене укључују повећање енергетске ефикасности возила, домова и зграда, као и повећање употребе енергије из ветра и сунца, водика произведеног из обновљивих извора и других алтернативних енергија.
У међувремену, свет може "значајно помоћи смањењем других притисака на врсте, првенствено губитка станишта, прекомерног коришћења и загађења; и обезбеђивањем несметаних путева за кретање врста."