СИМБОЛ ПРКОСА ИМПЕРИЈАЛИЗМУ: ФИДЕЛ КАСТРО данас пуни 90 година и броји даље! (ФОТО)
Током своје вишедеценијске владавине успео је да пркоси разним америчким председницима. Успоставио је комунистички режим у непосредном суседству САД-а, а наводно је преживео 600 покушаја атентата.
Најпре герилац, а затим и један од најдуговечнијих државника модерног доба данас слави 90. рођендан.
Велика већина Кубанаца не памти кубански политички живот без Фидела.
Фидел Кастро рођен је 13. августа 1926. на истоку Кубе, у ванбрачној вези шпанског досељеника Ангела Кастра и његове слушкиње. После Фиделовог рођења његови родитељи су ступили у брак.
ИРАН СЕ ВРАТИО У МЕЂУНАРОДНУ АРЕНУ: Ево шта то значи за цео свет!
Школу је похађао заједно с децом из најнижих друштвених слојева и од најранијег детињства је сведочио сиромаштву у каквом је живела већина Кубанаца. Након тога је уписао право у Хавани, и одмах на универзитету се укључио у политику. Млади Кастро никада није скривао своје политичке амбиције.
По завршетку студија отворио је адвокатску канцеларију, али му је политика остала главна преокупација. Године 1952. је учествовао на изборима за парламент, али је пуч под водством Флуенсија Батисте спречио изборе. Батистин пуч је зауставио Кастрову гарађанску каријеру и претворила га у једног од најпознатијих државника светске историје.
ТУРЦИ ПРОМЕНИЛИ ПЛОЧУ: Желе са РУСИМА против ТЕРОРИСТА у Сирији!
Годину дана након тога Кастро и шачица другова су напали касарну у Сантијагу. Покушај удара био је тако лоше планиран да га је војска с лакоћом спречила, а завереници су ухапшени.
- Осудите ме. Брига ме. Историја ће ме ослободити – рекао је храбри Кастро на суђењу.
Осуђен је на 15 година затвора, али је пуштен након две године пошто је Батиста прогласио општу амнестију. С братом Раулом отишао је у Мексико и тамо почео да гради нову револуционарну групу.
У егзилу је упознао и младог аргентинског лекара Ернеста Че Гевару, који ће му касније постати саборац, и учио је тактике герилског ратовања. Кастро се вратио на Кубу 1956. године. У земљу је довео још око 80 герилаца. Након почетних пораза, група је полако добијала на бројности и на замаху.
Године 1958. кренули су у успешну офанзиву против војске. Батиста је побегао из земље, а Кастро је 1. јануара 1959. прогласио победу револуције.
Национализовао је имовину страних компанија и спровео земљишну реформу, што га је довело у сукоб с Американцима. Вашингтон је Куби наметнуо трговински ембарго који је на снази и данас, и организовао неуспешну инвазију Кастрових противника у Заливу свиња 1961. године.
Кастрово савезништво са СССР-ом и допрема совјетских пројектила на Кубу 1962. свет је довело до руба нуклеарног рата. Упркос томе, Кастро се паметном политиком позиционирао као једна од кључних фигура Покрета несврстаних.
СУДЊИ ДАН ЗА АЛЕП: Како се одлучујућа битка претворила у трку у појачањима! (ФОТО)
- Показао је да је социјалистичка револуција у Трећем свету могућа. Бесплатно образовање и здравствена брига су глобално призната остварења - рекао је Берт Хофман из хамбуршког Института за латиноамеричке студије.
И Београд славио рођендан Кастру
Прослава поводом 90. рођендана Фидела Кастра одржана је и у Београду у кафићу Буеан виста на Бановом броду. Један од гостију био је и нови/стари министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин.
Куба је након распада СССР-а потонула у дубоку економску кризу. Многи се Кубанци сећају несташица које су трпели почетком деведесетих година. Приходи од туризма и помоћ нафтом богате Венецуеле су у том периоду спасили социјалистичко вођство од сигурне пропасти.
Фидел се повукао са власти у јулу 2006. због болести. Две године после његов брат Раул и службено га је наследио на свим државним функцијама. Раул нема харизму старијег брата, али није наишао ни на какав отпор у преузимању власти, а након десет година његове владавине примећују се помаци у правцу либерализације друштва, пре свега у сфери економије.
Упркос свему, Фидел је остао снажан симбол револуције.
- Он је неопходан и као жив идеал и као идеално оправдање, нарочито сада када су отоплили односи са Америком - рекао је његов биограф Волкер Скиерка.