SIMBOL PRKOSA IMPERIJALIZMU: FIDEL KASTRO danas puni 90 godina i broji dalje! (FOTO)
Tokom svoje višedecenijske vladavine uspeo je da prkosi raznim američkim predsednicima. Uspostavio je komunistički režim u neposrednom susedstvu SAD-a, a navodno je preživeo 600 pokušaja atentata.
Najpre gerilac, a zatim i jedan od najdugovečnijih državnika modernog doba danas slavi 90. rođendan.
Velika većina Kubanaca ne pamti kubanski politički život bez Fidela.
Fidel Kastro rođen je 13. avgusta 1926. na istoku Kube, u vanbračnoj vezi španskog doseljenika Angela Kastra i njegove sluškinje. Posle Fidelovog rođenja njegovi roditelji su stupili u brak.
IRAN SE VRATIO U MEĐUNARODNU ARENU: Evo šta to znači za ceo svet!
Školu je pohađao zajedno s decom iz najnižih društvenih slojeva i od najranijeg detinjstva je svedočio siromaštvu u kakvom je živela većina Kubanaca. Nakon toga je upisao pravo u Havani, i odmah na univerzitetu se uključio u politiku. Mladi Kastro nikada nije skrivao svoje političke ambicije.
Po završetku studija otvorio je advokatsku kancelariju, ali mu je politika ostala glavna preokupacija. Godine 1952. je učestvovao na izborima za parlament, ali je puč pod vodstvom Fluensija Batiste sprečio izbore. Batistin puč je zaustavio Kastrovu garađansku karijeru i pretvorila ga u jednog od najpoznatijih državnika svetske istorije.
TURCI PROMENILI PLOČU: Žele sa RUSIMA protiv TERORISTA u Siriji!
Godinu dana nakon toga Kastro i šačica drugova su napali kasarnu u Santijagu. Pokušaj udara bio je tako loše planiran da ga je vojska s lakoćom sprečila, a zaverenici su uhapšeni.
- Osudite me. Briga me. Istorija će me osloboditi – rekao je hrabri Kastro na suđenju.
Osuđen je na 15 godina zatvora, ali je pušten nakon dve godine pošto je Batista proglasio opštu amnestiju. S bratom Raulom otišao je u Meksiko i tamo počeo da gradi novu revolucionarnu grupu.
U egzilu je upoznao i mladog argentinskog lekara Ernesta Če Gevaru, koji će mu kasnije postati saborac, i učio je taktike gerilskog ratovanja. Kastro se vratio na Kubu 1956. godine. U zemlju je doveo još oko 80 gerilaca. Nakon početnih poraza, grupa je polako dobijala na brojnosti i na zamahu.
Godine 1958. krenuli su u uspešnu ofanzivu protiv vojske. Batista je pobegao iz zemlje, a Kastro je 1. januara 1959. proglasio pobedu revolucije.
Nacionalizovao je imovinu stranih kompanija i sproveo zemljišnu reformu, što ga je dovelo u sukob s Amerikancima. Vašington je Kubi nametnuo trgovinski embargo koji je na snazi i danas, i organizovao neuspešnu invaziju Kastrovih protivnika u Zalivu svinja 1961. godine.
Kastrovo savezništvo sa SSSR-om i doprema sovjetskih projektila na Kubu 1962. svet je dovelo do ruba nuklearnog rata. Uprkos tome, Kastro se pametnom politikom pozicionirao kao jedna od ključnih figura Pokreta nesvrstanih.
SUDNJI DAN ZA ALEP: Kako se odlučujuća bitka pretvorila u trku u pojačanjima! (FOTO)
- Pokazao je da je socijalistička revolucija u Trećem svetu moguća. Besplatno obrazovanje i zdravstvena briga su globalno priznata ostvarenja - rekao je Bert Hofman iz hamburškog Instituta za latinoameričke studije.
I Beograd slavio rođendan Kastru
Proslava povodom 90. rođendana Fidela Kastra održana je i u Beogradu u kafiću Buean vista na Banovom brodu. Jedan od gostiju bio je i novi/stari ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin.
Kuba je nakon raspada SSSR-a potonula u duboku ekonomsku krizu. Mnogi se Kubanci sećaju nestašica koje su trpeli početkom devedesetih godina. Prihodi od turizma i pomoć naftom bogate Venecuele su u tom periodu spasili socijalističko vođstvo od sigurne propasti.
Fidel se povukao sa vlasti u julu 2006. zbog bolesti. Dve godine posle njegov brat Raul i službeno ga je nasledio na svim državnim funkcijama. Raul nema harizmu starijeg brata, ali nije naišao ni na kakav otpor u preuzimanju vlasti, a nakon deset godina njegove vladavine primećuju se pomaci u pravcu liberalizacije društva, pre svega u sferi ekonomije.
Uprkos svemu, Fidel je ostao snažan simbol revolucije.
- On je neophodan i kao živ ideal i kao idealno opravdanje, naročito sada kada su otoplili odnosi sa Amerikom - rekao je njegov biograf Volker Skierka.