СКЕЛЕТ МЛАДЕ ЖЕНЕ ДОКАЗ О НОВОЈ ЉУДСКОЈ ВРСТИ! Наука у неверици, историја човечанства промењена заувек (ФОТО)
Скелет припада древној врсти људи која је изумрла пре 1500 година
Скелет младе жене стар 7.200 година откривен на индонежанском острву Сулавеси и идентификован као "нова врста древног човека", из групе назване Тоалеанци, која је изумрла пре отприлике 1.500 година. Наиме, међународни истраживачки тим изоловао је ДНК из остатака древног хомо сапиена које су пронашли у пећини званој Леанг Panninge ('пећина шишмиша').
ИДА ЋЕ СВОМ СНАГОМ УДАРИТИ У АМЕРИКУ: Лузијана се цела евакуише, очекују се КАТАСТРОФАЛНЕ последице (ФОТО/ВИДЕО)
"САД У КАБУЛУ ДОЖИВЕЛЕ ДЕБАКЛ, РУСИЈА СЕ СМЕЈЕ ОД УВЕТА ДО УВЕТА!" Амерички генерал патосирао све својом изјавом (ВИДЕО)
ФРАНЦУЗИ ОСТАЈУ УПРКОС АМЕРИКАНЦИМА: Макрон открио да преговарају са талибанима!
Костуру су дали име Bessi, а досад је то први скелет откривен из ране културе прикупљања хране када су се људи прехрањивали као ловци сакупљачи, који су живели у Јужном Сулавесију прије 8000 до 1500 година. Беси је пронађена затрпана, у феталном положају, деломично прекривена стенама, а истраживачи су проценили да је у време смрти имала између 17 и 18 година.
У њеном гробу пронађено је камено оруђе и црвена окер-стена богата гвожђем за израду пигмента, заједно с костима дивљих животиња.
Беси је редак "генетски фосил" и дели око половине свог генетског састава с данашњим аутохтоним Аустралијанцима и становницима Нове Гвинеје и острва западног Пацифика. Нејасно је што се догодило с тоалеанском културом и њезиним народом. Али оно што је чини посебном јест чињеница да је припадала скупини која се није разликовала од историје било које раније познате људске популације.
Селина Карлхоф са Института Макс Планк за науку о људској историји и водећа ауторка студије, изоловала је ДНК из петричне кости лобање.
- То је био велики изазов јер су остаци снажно уништени тропском климом - рекла је.
Беси је иначе први релативно целовит скелет који је пронађен уз сигурно датиране артефакте Тоалеанаца, каже коаутор истраживања, професор Адам Брум, са Универзитета Грифит из Квинсленда у Аустралији.
Тоалеанци су били рани ловци-сакупљачи који су живели повучено у шумама Јужног Сулавесија од пре отприлике 8000 година до пре 1500 година, ловећи дивље свиње и скупљајући јестиве шкољке из река. Међу предметима који се повезују с њиховим временом карактеристични су камени врхови стрела. Њихови остатци пронађени су на врло малом делу острва, што сугерише да су имали ограничен контакт с другим раним сулавезијским заједницама и људима на оближњим острвима, који су хиљадама година били изоловани, каже коаутор студије Ади Агус Октавиана, истраживач у Пусат Пенелитиан Аркеологи Насионал, археолошком музеју Индонезије.
- Откриће Беси и импликације њезиног генетског порекла показују колико мало разумемо о раној људској историји у споменутим крајевима и колико тога још треба да откријемо – каже професор Брум.
- Мало је вероватно да ћемо знати много о идентитету ових раних предака Тоалеанаца све док из Валасе не буду доступни старији узорци људске ДНК – каже професор Акин Дули са Универзитета Хасанудин. Али ово је доказ да је историја првих људи у тој регији сложенија него што се раније претпостављало каже.