ЗЕМЉА У КОЈОЈ СЕ НАЈВИШЕ УМИРЕ ОД ДРОГЕ: Имају висок стандард, али је то уједно и велики проблем
Имају најгору статистику у Европи по питању наркоманије
Број смртних случајева у Шкотској, који се повезују са конзумацијом наркотика, повећава се седму годину за редом. Само током 2020, преминуло је 1.339 људи од последица уживања наркотика.
ДВА ПСА КАНЕ КОРСО НАПАЛА ДЕЧАКА! Унаказили му лице, леђа и груди, дете у тешким мукама, власници тугују за животињама!
НАПАДНУТА МИСИЈА УЈЕДИЊЕНИХ НАЦИЈА: Нови ужаси у Авганистану, има мртвих и рањених
Локални медији преносе да је ово рекордна бројка још од 1996. године, откако се води евиденција. Током 2019. преминуле су 1.264 особе, троструко више него у Енглеској или Велсу.
Статистика показује да је 2,5 пута већа вероватноћа да ће мушкарац преминути од последица конзумирања наркотика него жена. Исто тако, око 75 одсто жртава има између 35 и 54 године, док је ранијих година највећи број смртних случајева бележен међу популацијом старости од 32 до 43 године.
Шкотска премијерка Никола Стурџеон је раније изјавила да је њена влада занемарила смртне случајеве који се повезују са конзумацијом наркотика, и обећала да ће власти издвојити 250 милиона фунти у наредних пет година како би се земља изборила са овом кризом.
Власти у Шкотској истичу да су свесни да је њихова статистика међу најгорима у Европи, која последњих година бележи све већу употребу наркотика и све већи број смртних случајева. Управо због тога, у Шкотској је основана и позиција министра за политику дрога, на коју је именована Ангела Констанс. Она није редовни члан владе, већ као министар одговара директно премијеру.
За овакво стање у Шкотској, према речима министарке не постоји просто објашњење.
- Имамо доста проблематичних уживалаца наркотика, велики број људи је у ризику да премине од последица конзумирања дрога. Таквих појединаца код нас има више него било где у Европи - рекла је Ангела Констанс.
Она је истакла да најновије бројке не показују да држава губи битку у борби са проблемима са наркотицима, али истиче да је ово само знак да држава мора много више да ради како се оваква статистика не би поновила.
- Не умањујемо размере изазова нити се удаљавамо од чињенице да Шкотска има најгорке бројке када говоримо о смртним случајевима због дрога у Европи - рекла је Ангела.
Стручњаци истичу да је један од проблема у Шкотској то што зависници неретко користе више дрога истовремено.
- Користе опиоиде, бензодиазепине и алкохол. Број људи који овде то чине је већи него било где у Европи - истичу стручњаци.
Проблем је и то што у Шкотској свега 40 одсто зависника пристаје на лечење, док је у Енглеској 60 одсто, а у земљама попут Норвешке и 85 одсто.