СЛАВА ТИ, ЈУНАЧЕ! ГРЧКА У СУЗАМА: Преминуо Манолис Глезос, антифашистички национални херој
На изборима 2014. постао је најстарији члан Европског парламента, са 91 годином.
Манолис Глезос, херој Грчке и симбол отпора Хелена нацистима, умро је у 99. години, јављају грчки медији.
Глезос је најпознатији по свом херојском чину, кад се заједно са Лакисом Сантасом 1941. године у току ноћи попео на Акропољ и скинуо нацистичку заставу са кукастим крстом, задајући огроман симболички ударац окупаторима.
ОНИ СУ ПРЕЖИВЕЛИ НЕЗАМИСЛИВО, А САДА ИМАЈУ ПОРУКУ ЗА СВЕ НАС: Чилеански рудари и уругвајски рагбисти о изолацији и самоћи (ВИДЕО)
"Спасавај се ко може" Да ли је криза коју је изазвала пандемија ударила последњи ексер у ковчег ЕУ?
СКАНДАЛ! Председник једне велике земље се руковао са мајком најозлоглашенијег нарко боса (ВИДЕО)
Овај невероватан чин био је знак за почетак великог грчког отпора против нацистичке окупације.
Овај чин је, сматрају историчари, подигао дух читавог грчког народа, и натерао их је да верују да могу да победе Немце, упркос великој војној надмоћи нациста.
Многи су касније писали да је ово била демонстрација надмоћи људског духа над оружјем и силом.
Глезос је рођен 1922. године у селу Апирантос на острву Наксос. 1935. се са породицом преселио у Атину, где је учествовао у стварању антифашистичке групе која се противила италијанској окупацији Додеоканеза и диктатури Јоаниса Метаксаса.
Глезос је тражио да се придружи грчкој војсци на албанском фронту, да се бори против Италијана, уочи Другог светског рата, али је одбијен јер је био малолетан. Током нацистичке окупације Грчке, Глезос је радио за Црвени крст у Атини, где је био активно укључен у покрет отпора.
Крај Другог светског рата није био крај Глезосовој борби: 3. марта 1948, за време грађанског рата у Грчкој, њему је суђено због политичких убеђења, и осуђен је на смрт.
1950. године његова казна је преиначена у доживотну робију. И поред тога што је био у затвору, Глезос је изабран за члана грчког парламента 1951. године, под заставом Уједињене демократске левице (ЕДА).
У току 4 деценије, Глезос је много пута затваран, од стране Немаца, Италијана и грчких десничара, те војних хунти, а често је мучен и бацан у самицу.
- Кажу да у затвору, да бисте преживели, морате да волите себе, да читате и да једете. Па, ја никад нисам волео себе, није ми било стало до хране, али сам константно читао - рекао је Глезос 2016. године.
После поновног увођења демократије у Грчкој 1974. године, Глезос је учествовао у обнављању ЕДА. Он је изабран за посланика на листи ПАСОКА 1981. и 1985. године, а 1984. је изабран за члана Европског парламента.
Изашао је из ПАСОК-а, и као члан Сиризе изабран је за посланика на изборима 2012. године. Био је и члан Европског парламента, на листи Сиризе, са 430.000 гласова, више од било ког другог кандидата у целој Грчкој.
На изборима 2014. постао је најстарији члан Европског парламента, са 91 годином.
Он се јавно извинио Грцима 2016. године, јер је веровао влади Алексиса Ципраса. Извињење је уследило после пристајања на нове мере Европске уније за санирање грчког дуга.
- Нисам разочаран. Бесан сам - рекао је тада Глезос.
БРАЗИЛСКИ ПРЕДСЕДНИК ТЕРА ЉУДЕ ДА РАДЕ ТОКОМ ЕПИДЕМИЈЕ КОРОНЕ: Твитер уклонио снимак његовог говора
ОНИ ЖИВЕ У СВОМ СВЕТУ И БИЈУ НЕКЕ ДРУГЕ БИТКЕ: Северна Кореја тестирала ракетни бацач, тврди да нема заражених
СТРАХ ОД АПОКАЛИПСЕ Продаја оружја у САД скочила дупло више него после 11. септембра
ЗАЛУПИЛИ СЛУШАЛИЦУ МЕРКЕЛОВОЈ! Канцеларка звала ватрогасце у карантину, уследио ХЛАДАН ТУШ
УМРО НА ПУТУ ДО КУЋЕ: Мушкарац изгубио посао, па пешке кренуо до суседног града