ФОТОШОП НА СОВЈЕТСКИ НАЧИН: Овако је Стаљин брисао политичке противнике на фотографијама
За политичке противнике места није било ни на сликама
Данас постоје многобројни компјутерски програми који брзо и једноставно могу да измене слику или фотографију и дају јој сасвим нов изглед. Много пре него што је неко могао да замисли постојање компјутера какав нам је данас доступан, а поготово програма као што је фотошоп, поједини ''фотошопери'' су већ постојали у Совјетском Савезу. Они су били људи обучени да шире совјетску пропаганду која је била од велике важности за сам државни систем.
Прочитајте и:
У првој држави пролетаријата пропаганда је доживела свој врхунац. Совјетска пропаганда представља једну од кључних одлика периода комунистичке власти Совјетског Савеза у XX веку. Може се рећи да је она била главна спона утицаја власти у Москви и свих народа који су живели од Лењинграда до Владивостока. Њен циљ је био јасан – представити сваком појединцу моћ и снагу комунитичке идеологије, њену исправност и непобитну истину која се огледа у снази пролетаријата и радничких класа у целој држави, па и свету.
Лидер Јосиф Висарионович Џугашвили Стаљин био је главни идеал совјетског друштва током његове апсолутистичке власти која је трајала 25 година. Први човек државе морао је бити приказан као човек без мана и страха, спреман да одговори на све унутрашње и спољашње изазове које се поставе пред његову земљу.
Стаљинов пут до апсолутне власти био сачињен од обрачуна са партијским неистомишљеницима. Брзо се ослободио главног конкурента у борби за власт - Лава Троцког, Лењиновог наследника, за којим је слао агенте по свету док га нису убили у Мексику 1940. године. Од 1928. године обрачунавао се такозваним ''носиоцима десничарских скретања'' у комунистичкој партији - Бухарином, Риковим, Томским, Кировом и другим значајним револуционарима.
Од 1934. године почео је да се ствара култ Стаљинове личности. Уследиле су ''велике чистке'' (1936-1939. године) што је довело до физичког и политичког уништења партијских противника.
Стаљинова опседнутост да себе прогласи за легитимног и јединог наследника Лењинових идеја отишла је предалеко.
Пример за то свакако могу бити и фотографије на којима је Стаљин у друштву својих доскорашњих ''партијских другова''. Како су нестајали са политичке сцене, тако су нестајали и са фотографија као да их никад није ни било. Посебним техникама, које су трајале сатима, фотографије су на сложен начин преправљене помоћу наношења боје, коришћењем скалпела и употребом лепка.
Након што је протерао Лава Троцког, Стаљин је хтео да његов главни политички противник нестане са фотографија.
Као близак Лењинов сарадник Троцки се појављује на више слика заједно са њим. Будући да је након Лењинове смрти Троцки пао у Стаљинову немилост и протеран из Совјетског Савеза, морао је бити ''протеран'' и са фотографија.
Сличан случај је и са Николајем Јежовим шефом совјетске тајне службе НКВД који је имао главну улогу током ''велике чистке''. Након што је смењен 1938. године, осуђен је за издају, а 1940. је и убијен.
Најбољи, али истовремено и најбруталнији пример за ''sovjetski фотошоп'' може бити фотографија на којој се налази Стаљин са своја три партијска друга. С лева на десно су приказани - Николај Антипов, Стаљин, Сергеј Киров, и Николај Шверник. Како је који падао у Стаљинову немилост тако су се један по један, редом, брисали са фотографије.
На крају је остао Стаљин усамљен што довољно говори о његовој маничној параноји која га је прогонила до краја владавине.
Сличне текстове о занимљивој историји можете пратити ОВДЕ.