"СРЕБРНИ МЕДВЕДИ" Како су Руси успели да НАГЛАВАЧКЕ ПРЕОКРЕНУ тржиште дијаманата из рупе која је и данас МИСТЕРИЈА (ВИДЕО/ФОТО)
Више од 1,5 километара широка рупа која је остала након ископавања сада је друга највећа на површини Земље
У забити Сибира руски гелози су 50-их година прошлог века открили кимберлит, минерал који често указује на присустводијаманата, након чега је ту и настао рудник од 37.000 становника по имену Мирњи.
Прочитајте и:
- УКЛЕТИ КОМАДИЋ РАЈА: На овом прелепом острву НИКО не жели да живи, а када чујете приче његових власника, биће вам јасно због чега (ВИДЕО)
- "ТРЕБАЈУ НАМ ИНТЕЛИГЕНТНА ДЕЦА" Бруталан ДРУШТВЕНИ ЕКСПЕРИМЕНТ усред Европе после којег је остала само БОЛ
- Тару је отац затворио у БУНКЕР до "Судњег дана", а онда се десило нешто НЕОЧЕКИВАНО (ФОТО)
Више од 1,5 километара широка рупа која је остала након ископавања сада је друга највећа на површини Земље.
Sajt gizmodo.com piše да је је крајем 40-их година прошлог века Совјетски савез имао очајничку потребу за дијамантима, не само због материјалне вредности, већ и за индустријску намену због ударних делова великих бушилица.
Због тога је Стаљин послао тим истраживача у беспућа Сибира и они су на његовом североисточном крају пронашли оно шта су тражили. Основали су ту рудник и град на његовом ободу који сада застрашујуће стоји на самој ивици огромне провалије. Масовна производња тамошњих дијаманата била је од велике важности за сојветску државу. Необичан је податак да су сви дијаманти, познати као "Сребрни медведи", били исте величине и облика.
Рудник дијаманата у граду Мирњи у Русији. Хеликоптерима забрањено да прелећу због опасности од упадања. pic.twitter.com/czyYX6esyq— Занимљиве чињенице (@daliznate) Јуне 9, 2014
"Де Берсу", водећем картелу светских компанија за производњу и трговину дијамантима, није било баш најјасније како Совјети успевају да им испоруче толико велики број једнаких драгуља и то све из једног јединог рудника којипрема прорачунима "Де Берса" није имао толики капацитетет.
КОШМАРНИ ЛЕТ ПУТНИЦИ ЗАБЕЛЕЖИЛИ КАМЕРАМА: Квар мотора авиона изнад Тихог океана (ФОТО/ВИДЕО)
Ипак, "Де Берс" је био приморан да игнорише сумњу и откупљује дијаманте, јер би совјетска власт у супротном понудила драгуље на слободном тржишту преплављујући га дијамантима и тако им обарајући цену. Пошто независних истрага није било у СССР-у, мистерија "Сребрних медведа" никада није решена.
Рудник Мир затворен је током прве деценије 21. века, али испод његове огромне провалије "живи" на десетине тунела у којима машине разбијају стене у потрази за дијамантима. Производња је и даље импресивна и износи око две тоне драгуља годишње.