Српкиња у ужасу урагана Флоренс: Побегла са породицом од рата у Хрватској, а сада доживела НОВИ ХОРОР (ФОТО)
Стравична судбина
Слике ужаса који је задесио америчку обалу услед силовитих налета урагана "Флоренс" обишле су свет. Посебно су биле језиве оне из Њу Берна, обалског града у Северној Каролини, који је осетио један од највећих удара урагана. Иако је ослабио на ниво тропске олује, остаке опасност од бујица и поплава, а како наводе амерички медији, оне би могле бити највеће у историји Северне Каролине.
Прочитајте и:
- УЛЕТЕО КОЛИМА МЕЂУ ЉУДЕ ИСПРЕД ЏАМИЈЕ У ЛОНДОНУ: Верници се вриштећи разбежали, двоје завршило под точковима (УЗНЕМИРУЈУЋЕ ФОТОГРАФИЈЕ)
- "Видео сам мртвог брата како чучи поред мене и говори да устанем": Исповести људи који су се ВРАТИЛИ ИЗ МРТВИХ
- УЖАС Дечак (14) удавио брата и сестру, а када је рекао зашто - истражитељи су били ШОКИРАНИ
Једна од особа која се нашла у епицентру монстроузниих налета урагана "Флоренс" јесте и Тања Крнета, чија животна прича је све само није обична, а почиње 1991. године.
- Рат је почео 1991. године, и моја породицу је морала да побегне из Шибеника. Након тога смо живели у Книну до 1995. године. Када су гранате пале и ми изгубили све. Као избеглице смо живели у Аранђеловцу и Београду две године. Без мачета и кучета - каже Тања и додаје да су после бега из Книна, на наговор њене мајке, она и сестра отишле у Грчку на шест месеци, али да су се ипак вратиле и прикључиле породици која је дошла у Београд.
Након тога, породица Крнета је делила муку свих избеглица, па се селила од града до града. Аранђеловац, па Црна Гора, где су се скрасили све до краја НАТО бомбардовања, након којег су добили дозволу да се преселе у Америку, где су имали велику подршку цркве и локалне заједнице у адаптацији.
Након добијања зеленог картона су мислили да су све лоше и страшно оставили иза себе, али нису ни били свесни чињенице да им се поново спрема катастрофа, само овај пут у виду разорне природне катастофе, монструма по имену "Флоренс".
На питање какво је данас стање у Њу Берну, сагворница нам каже да је ситуација веома лоша.
- Много људи је изгубило своје домове. Град је под водом, било је урагана и пре, али никад није било овако - каже Тања.
Власти у Њу Берну су јавиле четири дана пре удара урагана да становништво мора да се евакуише, након чега су отворена склоништа.
- Отворили су нам склоништа, али проблем је настао када су људи сазнали да не могу да уђу унутра са кућним љубимцима. Овде доста људи има љубимце и никако нису желели да оставе животиње на милост и немилост урагану. Пуно људи је зато остало у својим кућама. Ми смо такође остали, нема шансе да идем негде без мојих паса.
Тању открива да ли су претходи урагани били исто овако катастрофални или је овај био посебно разоран?
- Ми смо дошли у Америку 1999. године, било је урагана, али никада није било овако. Никада до сада није било потребе да се евакуишемо. Према причама, последњи овако гадан ураган је био Хезел и то 1954. године, али чак ни тада нису биле овакве поплаве. Проблем је што је "Флоренс" био много спор и што је стајао на истом месту толико дуго.
Према речима саговорнице спасилачке службе су биле феноменалне, по цео дан и ноћ су спасавали људе са кровова. У томе су им помогле и комшије које имају бродове.
- Спасено је око 440 људи. Такође, ту су били и људи из ФЕМА, владине агенције која се бави хитним случајевима. Људи само требају да испуне формулар преко компјутера и добијају помоћ у виду добијања нове куће. Пошто људи не раде тренутно, такође могу да ставе све рачуне и кредите на паузу без платних пенала и то док се стање не побољша. Отворене су теретане за људе, ту могу да се бесплатно истуширају. Храна у многим ресторанима је бесплатна, Аирбнб услуге смештаја су бесплатне за људе који су остали без кућа и могу да их користе све док им се не сагради нови дом. Исто тако се можеш пријавити за новчану помоћ. Генерално, цео Њу Берн се окупио и донације свих потребних ствари се упућују људима.
Какво је стање међу људима, да ли се осећа страх услед непознанице о томе шта вас чека кад се поплава повуче?
- Када се поплава повуче, ФЕМА ће се још више укључити у пројекат обнове и градиће куће људима. Исто тако ће донације стизати од цркве, која увек помаже у локалној заједници. Њу Берн никада није доживео нешто овако, али народ се скупља са свих страна, заједно се држимо и помажемо једни другима.