ШТА АКО ТРАМП НЕ НАПУСТИ БЕЛУ КУЋУ? На столу има још опција које могу да преокрену изборе у његову корист
Избори нису ни приближно завршени
Америка је 7. новембра добила новог председника. Демократски кандидат Џо Бајден јуче је однео победу у две кључне државе и тако себи обезбедио 279 од 270 неопходних електорских гласова да би постао први човек САД.
КО ЈЕ ЗЕНА КОЈА ЈЕ ОДЛУЧИЛА ИЗБОРЕ У АМЕРИЦИ? Џоргенсен узела кључне гласове у државама где се водила најжешћа борба!
НЕРЕДИ У СИЈЕТЛУ: Младић повређен у сукобу присталица Трампа и Бајдена
Још један земљотрес јачине 5,1 степени Рихтера погодио Аљаску
И док народ на улицама слави победу Бајдена, Трамп виче да још није све готово и да је он освојио изборе.
У случају да Доналд Трамп не призна пораз и достојанствено напусти Белу кућу, на располагању му је неколико опција.
Доналд Трамп може да покрене тужбу како би покушао да заустави гласачке листиће који су стигли прекасно и листиће који се са закашњењем проверавају (тзв. "цуринг"). Ради се о пракси у којој гласачи могу да посете изборне канцеларије како би решили евентуалне проблеме који су настали услед дописног гласања или проблема повезаних са, на пример, заборавом доношења личнекарте на гласање, пише Јутарњи. Трамп би могао да поднесе тужбу да се ти гласови који су стигли касно не уваже, али је питање би ли му то уопште помогло.
До поновног бројања гласова може доћи ако је победа била с малом разликом и ако неко (губитнички кандидат, гласач, група гласача или друга странка која има интерес) тражи поновно бројање. У 39 држава кандидат може да затражи поновно бројање, а у 12 њих разлика између кандидата треба бити већа од одређеног постотка како би кандидат то могао да затражи (Делавер, Џорџија, Мисури, Монтана, Њу Хемпшир, Северна Каролина, Северна Дакота, Јужна Дакота, Тексас, Јута, Вермонт и Вирџиниа).
Аризона и Тенеси дозвољавају поновно пребројавање само уз судски налог. У Масачусетсу и Пенсилванији, пребројавање мора бити затражено петицијом коју је потписао одређен број регистрованих бирача.
Аутоматско поновно бројање ступа на снагу у 21 држави ако је разлика између два кандидата премала. Свака држава одређује своју разлику, али најчешће разлика треба да буде већа од 0,5 одсто између два кандидата.
Трампови људи би могли да покушају да крену према државном тужиоцу Вилијаму Бару и од њега да траже да укључи Министарство правосуђа које би покренуло истрагу због наводних изборних неправилности. Трампов адвокатски тиме је већ послао писмо Бару у којем се жале на исход у Невади, али до сада није било никаквог одговора од Бара и министарства.
Трампу у овом тренутку одговара да резултат буде нерешен (269-269), јер у том случају председника бира Заступнички дом. Иако већину држе демократе, председник се бира с обзиром на изасланства сваке савезне државе. Републиканци имају 27 изасланстава, демократе 22 и 1 је нерешен. Победнику треба 26 гласова.
Ако тужбе буду неуспешне и суд их одбаци, Трампу преостаје да утиче на електорски колеџ који се састаје 14. децембра када електори службено бирају председника и потпредседника. У 17 држава електори би могли да постану одметнути (faithless) и да гласају за кандидата који није добио већину гласова у тој држави и тако да преокрену резултат.