ШТА ЈЕ ОВО ЉУДИ, НАУЧНА ФАНТАСТИКА ЈЕ ПОСТАЛА СТВАРНОСТ: Полетео први "летећи аутомобил", подсећа на трансформерса! (ВИДЕО)
И лети и вози по путевима
Погледајте како летећи аутомобил полеће са аеродрома, трансформише се, а затим се спушта на пут и наставља вожњу. Деценијама нам се обећавају летећи аутомобили, али коначно се чини да је научна фантастика постала стварност.
Доктор специјалиста саветује: СИГУРАН НАЧИН да избегнете стомачне тегобе на путовањима!
ГУТЕРЕШ ИЗНЕНАДИО БАЈДЕНА: Америка да укине санкције Ирану, генерални секретар УН затражио још нешто од САД
ПОСЛЕ НЕМАЊЕ ДЕВОЈЧИЦА (7) НОВА ЖРТВА ВЕЛИКЕ БЕЛЕ АЈКУЛЕ! Још један напад у популарном летовалишту
Ове недеље је прототип летећег аутомобила завршио 35-минутни лет између два аеродрома, слетео, затим се трансформисао и одвезао се низ пут. Развио га је Клејн Вижн, а "летећи аутомобил" користи BMW-ov motor и ради на уобичајеном бензинском гориву.
Има уска крила која се склапају и увлаче у аутомобил када дође време за вожњу по путевима. Овонедељни лет, који је одржан између аеродрома у Нитри и Братиславе у Словачкој, обавио је креатор "летећег аутомобила" професор Стефан Клајн.
- Овај лет започиње нову еру двоструких транспортних возила. Отвара нову категорију превоза и враћа слободу првобитно приписану појединачним аутомобилима - рекао је професор Клајн након завршетка лета.
Антон Зајац, суоснивач компаније Клајн Вижн, додао је: "Летећи аутомобил више није само доказ концепта; летећи на 2.500 метара висине брзином од 170 км/х, претворио је научну фантастику у стварност."
Аутомобил је способан да превози две особе које теже укупно до 200 кг и до сада је остварио 40 сати лета. Према компанији Клајн Вижн, прототипу "АирЦар-а" требало је две године да се развије, а производња је коштала мање од два милиона евра - отприлике 1,7 милиона фунти.
Потребно је нешто мање од три минута да се трансформишете из авиона у аутомобил.
- Аутоматизовани прелазак са путничког на летеће возило и обрнуто, избацивање-увлачење крила и репа није само резултат пионирског ентузијазма, иновативног духа и храбрости; резултат је одличног инжењерског и професионалног знања - рекао је др Бранко Сарх, виши технички сарадник у компанији Боинг. Наравно, пре него што видите "АирЦарс" у салонима широм света, возило ће морати да прође све врсте тестирања и сертификата.
И, наравно, свако ко га добије мораће да има пилотску и возачку дозволу. Ипак, то је узбудљива перспектива.
Др Стефан Рајт, старији истраживач у области авионике и летелица са Универзитета западне Енглеске рекао је за BBC: "Морам да признам да ово изгледа заиста кул - али имам стотину питања о сертификатима."
- Свако може да направи авион, али трик је у томе да се направи онај који лети, лети и лети више од милион сати, са особом за воланом, без инцидента. Једва чекам да видим папир који каже да је ово сигурно за летење и за продају.