СТАРА ДОБРА ЕВРОПА ПОЧЕЛА ДА СЕ ТРЕСЕ: Падају владе, скандали, кризе...(ФОТО)
Холандска и естонска влада су пале, италијанској је на рубу да јој се деси исто
Влада холандског премијера Марка Рутеа колективно је поднела оставку због извештаја који је терети за лоше управљање субвенцијама за бригу о деци. Холандија је трећа европска земља која је ове недеље бачена у политичку неизвесност усред кризе са корона вирусом - пре ње је премијер Естоније поднео оставку, док је италијанска влада на "стакленим ногама" након што је мала коалицина странка повукла из владе своје министре.
РАДОСТ КОЈА НЕМА ЦЕНУ: Меридиан посетио децу на Косову и Метохији (ФОТО)
ЕУ СЕ ЉУТИ НА ФАЈЗЕРА: Шта се тачно дешава са испоруком вакцина и зашто касне?
НАЈПОЗНАТИЈИ КРИМИНАЛАЦ ЕВРОПЕ ЈЕ - БОСАНКА: Зову је "мадам лопов" и сваки пут успе да не оде у затвор! (ВИДЕО)
Холандски премијер Марк Руте је потврдио данас да је предао оставку своје владе краљу Вилему-Александеру. Влада је колективно поднела оставку због извештаја који је терети за лоше управљање субвенцијама за бригу о деци, а што је хиљаде породица одвело у финансијску пропаст.
Парламентарна истрага закључила је прошлог месеца да је учињена невиђена неправда недужним породицама, које су биле присиљене да врате десетине хиљада евра додељених субвенција, што је довело до незапослености, банкрота или развода, пренео је раније Гардијан.
Руте, који се налази на функцији од 2010. године, рекао је крајем прошлог месеца да је афера, која се протеже готово током читаве протекле деценије, била срамотна. Отприлике 10.000 породица добило је накнаду у износу од најмање 30.000 евра.
Како је дошло до скандала
Породице су ове недеље подигле оптужнице против петорице политичара, укључујући министра финансија Вопкеа Хоекстре и министра економије Ерика Виебеса, због њихове улоге у лошем управљању субвенцијама.
Родитељи су означени као преваранти због малих грешака, попут недостака потписа на папирима, и погрешно приморани да врате десетине хиљада евра које је влада дала за надокнађивање трошкова бриге о деци, без икаквих правних средстава. Породице су бачене у стање пропасти, од стране државног апарата који је постао "непријатељ народа", преноси BBC.
Односи су се распали под притиском, домови су изгубљени, мајке су са сузама говориле о финансијским и психолошким мукама које су претрпеле након што су биле на мети пореских званичника.
Прошле године је пореска управа признала да је 11.000 људи било подвргнуто додатном надзору само зато што су имали двојно држављанство. Ово признање ојачало је широко распрострањено уверење међу многим етничким мањинама у Холандији да су дискриминације против њих институционализоване и овековечене од стране оних на власти.
Скандал је почео 2012. године, а број родитеља који је био укључен у то иде до 26.000. Неки су отворени позвали владу да поднесе оставку, рекавши да су изгубили веру у способност кабинета да очисти систем.
Једна мајка морала је да плати око 48.000 евра пореским властима. Покушала је да објасни властима да су направљене грешке, али званичници су тада почели да ускраћују не само додатке за негу деце већ и друге бенефиције.
Дуговала је кирију, а енергетске компаније одбиле су да обезбеде редовно снабдевање. На крају је изгубила посао и није могла да нађе други јер су је сматрали преварантом. На крају је, услед притиска, нарушена и њена веза са дететом.
- Постоје људи у (кабинету) који су дозволили да се то догоди, да се настави и на крају су покушали да то заташкају - рекао је један родитељ за РТЛ Nieuws.
Премијер Естоније Јури Ратас саопштио је 13. јануара да подноси оставку, након што је отворена истрага о финансирању пројекта за развој имовине у главном граду Талину.
Портпарол премијера Лиси Пол рекла је да ће он предати оставку председници Керсти Каљулајд, након чега ће она парламенту предложити новог премијера, преноси Ројтерс.
Портла БНС пренео је да је Ратас донео одлуку о оставци након састанка руководства своје лево оријентисане Естонске странке центра, која је завршена у уторак касно увече.
Портал наводи да се странка сматра осумњичном у кривичној истрази о финансирању, али је Ратас негира да зна нешто о томе.
Ратас, који је премијер од 2016. изгубио је парламентарне изборе 2019, али је спречио победника избора, Реформску партију да преузме власт, формиравши коалицију са конзервативном Отаџбинском странком и крајње десаном страном ЕКРЕ. Следећи избори у Естонији треба да буду одржани у марту 2023.
Председница Естоније Керсти Каљулајд понудила је лидерки опозиционе Реформске странке десног центра Каји Калас да формира нову владу.
Каласовој, чија је партија победила на изборима одржаним 2019. године, али није формирала владу јер је Ратас формирао коалицију са конзервативном Отаџбинском странком и крајње десаном странком ЕКРЕ, биће потребна подршка у парламенту, пренео је Ројтерс.
У новој влади највероватније неће узети учешће крајње десничарска странка ЕКРЕ, чији лидери су амерички изборни резултат осудили као намештен, а изабраног председника САД Џоа Бајдена назвали корумпираним.
Каласова је критичар референдума који је предложила одлазећа влада о томе да ли брак треба дефинисати као заједницу између мушкарца и жене.
Коалициона влада италијанског премијера Ђузепеа Контеа у ризику је од пада након што је мала партнерска странка "Италија вива" повукла из владе своје министре, чиме је владајућа коалиција остала без већине у парламенту усред пандемије ковида-19.
Конте се након тога одупро позивима да поднесе оставку, већ је сигнализирао да жели да се бори за опстанак у парламенту уз подршку његових главних коалиционих партнера планирајући да покуша да пронађе такозване одговорне посланике у опозиционим редовима који би подржали владу, пренео је Ројтерс.
Бивши премијер Матео Ренци увео је земљу у среду у политички хаос када је повукао своја два министра из владе, износећи дугачку листу притужби на то како је Конте решавао ситуацију у здравству и економији.
Ренци је оставио отворена врата за повратак у владу уколико се постигне нови политички споразум, међутим, његови партнери су рекли да не желе више ништа да имају са њим.
Да би остао на челу владе Контеу је потребно да пронађе 25 посланика у доњем дому парламента који има 630 места и 18 посланика у Сенату који има 315 места.
Ако у томе и успе то ће бити крхка већина што ће отежати постизање дуже политичке стабилности, оцењује британска агенција.
У случају да Конте не пронађе начин да остане на функцији, председник Италије Серђо Матарела могао би да покуша да састави владу националног јединства како би се превазишао ћорсокак, који је запрепастио многе Италијане.