СТИЖЕ НАМ НОВИ ВИРУС, СМРТОНОСАН И ДО 75 ОДСТО? Стручњаци шаљу алармантне апеле фармацеутској индустрији
Највеће светске фармацеутске компаније слабо су припремљене за следећу пандемију упркос све бољем одговору на избијање ковида-19, упозорава независни извештај.
Џејшри К. Ајер, директорка холандске фондације "Access то Медицине Foundation", непрофитне организације коју финансирају Велика Британија, холандска влада и други, истакла је избијање вируса Нипа у Кини са стопом смртности до 75 одсто као потенцијално следећи велики ризик од пандемије.
Модерна: Преговарамо с владом САД о продаји 100 милиона доза вакцине против короне
ЕПИДЕМИЈА ПОД ВЕЛОМ ТАЈНИ И ЗАТАШКАВАЊА: Пет кључних дана у развоју корона вируса
ЗА ПРАВЉЕЊЕ ЛАЖНИХ ПРОФИЛА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Суд усвојио нову одлуку, нема више кршења приватности на друштвеним мрежама
- Нипа вирус је још једна заразна болест која изазива велику забринутост. Могао би да се расплине сваког тренутка. Следећа пандемија могла би да буде инфекција отпорна на лекове - рекла је она.
Нипа може да изазове озбиљне респираторне проблеме и енцефалитис, упално стање мозга, а има стопу смртности од 40 до 75 одсто, зависно од места избијање епидемије. Воћни слепи мишеви, познати и као летеће лисице, његов су природни домаћин. Епидемија у Бангладешу у Индији највероватније је повезана са испијањем сока од коре дрвета урме.
То је само једна од 10 заразних болести од укупно 16 које је Светска здравствена организација идентификовала као највећи ризик за јавно здравље, за које у фармацеутским компанијама постоји нула пројеката, тврди се у извештају фондације.
Између осталог, под ове болести убрајају се и РФВ вирус, уобичајен у супсахарској Африци (јужно од Сахаре), заједно са Мерсом и Сарсом - респираторним болестима које су узроковане корона вирусима и имају далеко веће стопе смртности од ковида-19, али се теже шире, пише "Гардијан".
Од 16 патогена које је СЗО идентификовала као највећи ризик само шест се тренутно истражује
У међувремену у развоју су четири средства за сузбијање вируса чикунгуња који се преноси комарцима и који се последњих година брзо раширио Америком, Афирком и Индијом: вакцина, лек, дијагностички алат и инсектицидни спреј који делује и на вирус Зика и денга вирус.
Извештај каже да, упркос годинама упозоравања да ће нови корона вируси вероватно проузроковати глобалну здравствену опасност, фармацеутска индустрија, али и друштво у целини, нису били припремљени за пандемију ковида-19.
Пре избијања ковида-19 није било пројеката о болестима које изазивају корона вируси, али када се све претворило у глобалну пандемију, индустрија је за неколико месеци успела да развије неколико вакцина. Укупно је одобрено или је у развоју чак 63 вакцина и лекова против ковида-19.
Да ли ћемо сведочити пандемији антимикробне резистенције?
Антимикробна резистенција (АМР) - појава супербактерија отпорних на лекове, делом због недостатка антибиотика у земљама са ниским приходима - такође представља озбиљан ризик.
- Што се туче АМР, имамо антибиотике који и даље делују, али време да развијемо замене истиче. Туберкулоза, за коју смо некада веровали да би могла да се искорени, постаје раширена у неким заједницама због сојева отпорних на више лекова - истакла је Ајер.
Она је упозорила да је "АМР пандемија", при којој су патогени отпорни на лекове, није незамислива - она је неизбежна уколико се фармацеутска индустрија озбиљно не обавеже на задатак развијања заменских антибиотика.
Извештај фондације обухватио је 20 главних компанија за лекове и доступност њихових лекова за 82 болести у земљама са ниским и средњим приходима. Компаније улажу напоре у развој нових лекова, али и даље су фокусиране на пуно постојећих болести - ХИВ, туберколозу, маларију, карциноме и ковид-19.
Тренутно, велики број лекова уопште не стиже у земље с ниским и средњим приходима, чак ни годинама након лансирања. Од 154 анализирана производа отприлике 64 није обухваћена било којом врстом стратегије - нема правичне цене, давања лиценце или донација ни у једној од 106 испитаних земаља.
Ајер је најавила да ће у фебруару покренути виртуелни обилазак у коме ће упозорити инвеститоре у фармацеутске компаније да изврше притисак на њих како би се то променило.
Ема Валмслеј, диркеторка британске фармацеутске компаније ГСК, једне од највећих када је реч о приходовању, рекла је да су "посвећени побољшању истраживања, приступу и развоју нових лекова и вакцина за глобалне здравствене болести, са акцентом на ХИВ, туберколозу и маларију, будуће пандемије и антимикробну резистенцију".