ОВОМЕ СЕ НИКО НИЈЕ НАДАО! НАТО условио Швеђане и Финце - ништа од кандидатуре док не испуне један захтев
Столтенберг пресекао.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг је рекао да Финска и Шведска неће постати чланице уколико не испуне тахтеве Турске.
ЕРДОГАН НЕПОПУСТЉИВ: Нема помака у дијалогу Финске и Шведске са Турском око уласка у НАТО
АМЕРИКАНЦИ ТЕСТИРАЈУ СТРПЉЕЊЕ ПЈОНГЈАНГА: Нове санкције за Северну Кореју, ОВО је разлог
УЖАСНА ТРАГЕДИЈА НА ЕВРОПСКОЈ ПЛАНИНИ: Повређено девет планинара, има ПОГИНУЛИХ
Финска и Шведска вероватно неће постати кандидати за чланство на предстојећем самиту алијансе који траје од 28. до 30. јуна уколико не испуне захтеве Турске, саопштио је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг на конференцији за новинаре са шпанским медијима у четвртак.
Шеф НАТО-а је признао став Анкаре против прихватања Шведске и Финске у блок и позвао на разговор и решавање забринутости и захтева Турске.
Анкара се противила приступању две нордијске земље војном савезу предвођеном САД, наводећи њихову подршку оним што Турска сматра терористичким организацијама, односно Курдистанској радничкој партији и Гуленовом покрету. Турска захтева да ове две нације примене исту терористичку ознаку за ове групе и изруче људе повезане са тим организацијама.
- Ниједна земља није толико патила од терористичких напада као Турска. Турска је важан савезник и када савезник има забринутости о томе треба разговарати и проблем решити - рекао је Столтенберг.
Он је напоменуо да се тако ради у НАТО-у, подсећајући да је статус кандидата за чланство Републике Северне Македоније одуговлачен више од 10 година због вета Грчке, која је навела забринутости сличне турској, и да је то питање на крају решено.
- Шведска и Финска могу да учествују као земље гости на Самиту НАТО-а који ће се одржати у Мадриду, али ако не одговоре на захтеве Турске пре 28. јуна, биће тешко да испуне своју жељу да постану земља кандидат - рекао је Столтенберг, истакавши да жели да ово буде "брз процес” и да за то има још довољно времена.
Обе нордијске државе одлучиле су да раскину са својом историјом неутралности 15. маја, наводећи рат у Украјини као мотивацију да се придруже НАТО-у. Њихове кандидатуре за чланство поздравили су Вашингтон и његови европски савезници у НАТО-у, међутим, Турска и Хрватска су запретиле да ће опструисати апликације уколико се не реше њихови проблеми националне безбедности.