СТРАВИЧНИ СЦЕНАРИО о месту на коме је поцео хорор епидемије: Овако је дошло до великог броја умрлих и заражених у Италији
Шта је у ствари довело до црног сценарија у северној Италији и шта је то узроковало експоненцијални раст заражених вирусом COVID-19 у Италији? Да ли су епидемије у Бергаму и Милане имале додирну тачку? А имају ли и епидемије у Италији и Шпанији заједнички фактор?
Италијом последњих неколико дана кружи теорија којом се бави кризна јединица италијанске Цивилне заштите, а за коју не постоје докази, али спекулације се тешко заустављају... У основи је утакмица Лиге шампиона на којој су се сусрели Аталанта и Валенсија, а која се одиграла 19. фебруара 2020. на стадиону Сан Сиро у Милану.
Италијом последњих неколико дана кружи теорија којом се бави кризна јединица италијанске Цивилне заштите, а за коју не постоје докази, али спекулације се тешко заустављају... У основи је утакмица Лиге шампиона на којој су се сусрели Аталанта и Валенсија, а која се одиграла 19. фебруара 2020. на стадиону Сан Сиро у Милану.
ИТАЛИЈАНСКИ и АМЕРИЧКИ ЛЕКАРИ УПОЗОРАВАЈУ: Могуће да је вирус МУТИРАО
Преминуо мушкарац (34) од корона вируса: Није имао претходна обољења! Италијански новинар обелоданио истину
Француска путем ИНТЕРНЕТ ТЕСТА помаже својим грађанима да препознају ПРВЕ симптоме короне
Потрага за нултим пацијентом у Италији је трајала предуго, а није дала резултате, па се прешло на другу стратегију - размишљали су да ли је ширење заразе можда омогућило неко масовно окупљање?
- Поменута утакмица могла би да буде извор ширења заразе вирусом COVID-19. Та концентрација десетина хиљада људи из истог подручја на једном месту можда је важан фактор спонтаног ширења заразе - рекао је Масимо Гали, надређени у одељењу Инфектологије у болници Sacco ди Милано.
Оно што је чињеница, јесте да је само шест дана пре утакмице у Валенсији преминуо мушкарац који је био позитиван на корона вирус. Но, до ове информације дошло се касно - истина је утврђена тек 3. марта, када су ексхумирали његово тело. Он је уједно био и прва потврђена жртва овог смртоносног вируса у Шпанији. Данас број умрлих у Шпанији износи 1.725 људи.
Тог 13. фебруара, када је поменути мушкарац преминуо, епидемија је већ била захватила југ Шпаније. Зато се и поставља питање да ли је он био изолован случај или међу 2.500 шпанских навијача који су стигли у Милано шест дана касније, 19. фебруара, још неко био заражен?
У исто време, односно 14. фебруара у једном ресторану у Цоњу, месташцету поред Бергама обележавао се Дан заљубљених.
Девет дана касније све који су присуствовали прослави контактирала су службена лица - један од присутних у ресторану био је позитиван на коронавирус.
На спорној утакмици у Милану на трибинама и у оквиру стадиона било је више од 45.000 људи - а готово сви су се дружили, славили, грлили, певали, додиривали, руковали... Касније је установљено да је у подземној железници са навијачима био и шпански новинар Кике Матеу, за ког је после неколико дана потврђено да има корона вирус.
Потенцијални путеви којим је вирус могао даље да се преноси и грана несагледиви су, а епилог данас знамо. Оно што је поред сплета несрећних околности допринелоширењу COVID-19 у Италији јесте олако схватање ситуације - грађани исувише дуго нису схватали колико је ситуација озбиљна, опирући се ионако закаснелим мерама владе, и инсистирајући на покушајима да упркос свему воде релативно нормалан живот.
Колико се брзо вирус шири најбоље илуструју статички подаци из Италије, који упркос тамошњем карантину не јењава. Дакле, на Чизми је 15. фебруара било регистровано троје људи позитивних на вирус, а седам дана касније тај број је почео нагло са се шири. Тако је на пример 23. фебруара било укупно 157 случајева, а после десетак дана све је било далеко алармантније - 10. марта забележено је да је било 10. 149 заражених људи. Данас, 22. марта на сајту Worldometers.info објављено је да је широм Италије оболело 53. 578 људи, а да је број умрлих 4,825.
Упркос најцрњој статистици, огромном броју умрлих, вапају изнурених лекара и медицинских радника, алармантним упозорењима, апелима утицајних Италијана и надлежних да се поштују мере изолације - народ као да је живео у уверењу да је имун на корона вирус. У то су се 20. марта уверили и кинески званичници - потпредседник Црвеног крста Кине Сун Шуопенг посетио је регију Ломбардију, оставши затечен стањем које није одговарало ужасавајућој ситуацији у земљи.
- Овде у Милану баш и не постоји строга политика карантина: јавни превоз и даље ради, људи се и даље крећу, и даље идете на вечере и забављате се у хотелима, не носите маске… Не знам да ли уопште мислите… Схватите, сваки грађанин мора бити укључен у борбу против коронавируса. Саветовао бих вам да одмах зауставите све економске активности и смањите мобилност људи. Сви би требало да останете у кућама, људски животи су најбитнији - рекао је Шуопенг.
С друге стране, начин на који се Словенци носе са ситуацијом може да нам буде пример и показатељ - упркос чињеници да су на самој граници са Италијом и да нису у мало броју погођени корона вирусом, успели су да број жртава држе на минимуму - за сада је само једна особа преминула.
У Словенији је укупно 414 заражених корона вирусом, али захваљујући строгом придржавању мера изолације, они данас бележе пад раста броја оболелих.
Остајући код куће, поштујући савете стручњака и не кршећи мере изолације боримо се против ове опаке епидемије. То је наш једини задатак - како би спасили сопствене и животе својих ближњих. Немојмо дозволити да нам се понове сценарио Италије или Шпаније - леђа Србије то неће поднети.
"Као да ми је неко ставио ножеве у грло, а ево како је све почело" Лекарка победила корону (ВИДЕО)
ВЕЛИКИ ПРИЈАТЕЉ СРБИЈЕ ИМА КОРОНУ: Француски пуковник који нам је ОБЕЋАО ПОВРАТАК НА КОСОВО је оболео
ЦРНЕ БРОЈКЕ У ИТАЛИЈИ: У последња 24 сата је од корона вируса умрла 651 особа
Ангела Меркел у карантину после састанка са зараженим доктором!
ПОМПЕО У КУЋИ ЧУВА ПРАВОСЛАВНЕ ИКОНЕ: Објавио фотографију свог дома на Твитеру, Срби су одушевљени!