СРБИЈА НА ВИСОКОМ МЕСТУ У ДРУШТВУ ПОБЕДНИКА: Топ листа првака у вакцинацији по оцени Светског економског форума
Србија седма на свету по броју вакцинисаних на 100 грађана
Светски економски форум из Женеве објавио је податке о државама с највећим бројем вакцинисаних грађана по броју потрошених доза на стотину становника.
ПОЧЕЛО ТЕСТИРАЊЕ ЈОШ ЈЕДНЕ ВАКЦИНЕ НА ТИНЕЈЏЕРИМА: Ускоро испитивање и на трудницама
НЕКЕ ВАРИЈАНТЕ КОРОНЕ МОГУ ДА ЗАРАЗЕ МИШЕВЕ: Да ли ће овај вирус поново "прескочити" врсту и стићи до људи?
ПОЗНАТ ИДЕНТИТЕТ НАПАДАЧА НА КАПИТОЛ: Полицајац умро у болници, Америка у шоку (ФОТО/ВИДЕО)
На првом месту је Израел са чак 114.70 вакцинисаних на сто становника, што ће рећи да је свих стотину Израелаца цепљено с макар једном дозом. На другоме су месту богати Уједињени Арапски Емирати с 80.48 вакцинисаних на стотину људи, а трећи је Чиле с њих 50.45.
У многим државама Латинске Америке, где је до сада од ковида умрло готово милион људи, вакцинација је почела прилично рано, а углавном се троши кинеска вакцина Синовак. У Чилеу који броји 18 милиона становника најављују како ће до јуна прокужити све своје грађане. Упркос јако успешној кампањи вакцинације, ова земља се и даље суочава с високим стопама дневне заразе која прелази и 5000 људи дневно.
Четврти на свету по успешној имунизацији су Британци с 48.64 дозе на стотину становника, а пета је мала острвска државица у југозападној Азији, Бахреин.
Бахреин, који се протеже на чак 33 остфва, спада међу привредно високо развијене државе Перзијскога залива које своје богатство темеље искључиво на извозу нафте и природног гаса . Земља с око милион и по становника сматра се финансијским центром арапскога света. У бахреинским банкама се воде многи послови с нафтом земаља Перзијског залива, али тамо због примамљивих радних услова и високих зарада живи и приличан број странаца.
Уочи прве утрке нове сезоне у Формули 1 бахреинско руководство је недавно понудило бесплатно цепљење против ковида Фајзеровим вакцинама свима из Формуле 1 који дођу у ту земљу. Бахреин, иначе, има више него довољне залихе чак пет различитих врста цепива доступних становништву: Фајзер/БиоНТек, кинески Синофарм, АстраЗенека/Оксфорд, руски Спутњик В и Џонсон & Џонсон.
Шести на топ лествици светске процепљености су Американци с око 42 потрошене дозе на стотину становника.
Седма на свету је Србија с 33.55 доза на стотину грађана, а у потиљак нас гледају осми Мађари с 26.81 дозом.
Мађарска је једина држава Европске уније која се може похвалити тренутном добром стопом процепљености, и то првенствено захваљујући самосталној епидемиолошкој политици премијера Виктора Орбана. Мађарски програм вакцинације, уз расположива цепива западних произвођача, укључио је и руско цепиво Спутњик В и кинеско цепиво Синофарм, и то не чекајући одобрења Европске агенције за лекове (ЕМА), него користећи своје право давања зеленог светла за хитну употребу.
Од свих земаља ЕУ, досад су једино Мађарска и Словачка купиле руско цепиво, а пре неколико дана куповину милион доза Спутњика В најавила је и Аустрија.
Чланица Кризног штаба за сузбијање епидемије коронавируса, епидемиолог Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је да је са трећином пунолетних грађана који су ревакцинисани, Београд "на добром пут" да буде један од првих градова у Србији који ће створити епидемиолошку баријеру за ширење вируса.
- План је да до краја априла барем 40 одсто становника прими прву дозу вакцине - изјавила је претходно у петак премијерка Ана Брнабић и додала да имамо 1.039.000 ревакцинисаних грађана или 18 одсто пунолетних становника те најавила да у понедељак стиже 106.470 доза Фајзер вакцина и 500.000 Синофарм цепива.
Србија је прошли викенд вакцинисала 22.000 странаца у програму помоћи региону да што пре изађе из пандемије корона вируса.