СВЕТСКИ ПАСОШИ ВИШЕ НЕЋЕ ВРЕДЕТИ: Само један ће бити најмоћнији и сви ће морати да га имају!
Најмоћнији пасош на свету ће бити књижица са потврдом да смо вакцинисани против короне
Готово месец након што је Европска унија одобрила прву сигурну и делотворну вакцину против коронавируса, коју су развиле компаније БиоНТек и Фајзер, хиљаде Европљана већ је примило прву дозу. Друге земље света, укључујући Израел, Уједињене Арапске Емирате и Бахреин почеле су такође да вакцинишу своје грађане, док се очекује да ће и друге земље ускоро отпочети вакцинацију.
РАДОСТ КОЈА НЕМА ЦЕНУ: Меридиан посетио децу на Косову и Метохији (ФОТО)
ПАЛА КОМПЛЕТНА ХОЛАНДСКА ВЛАДА! Целе породице доведене у дужничко ропство (ФОТО)
ФАЈЗЕР ПОВУКАО ПОТЕЗ КОЈИ ЈЕ ИЗНЕНАДИО СВЕ: Привремено се смањује испорука вакцина!
Са већ купљеним милионима вакцина и договорима о њиховој даљњој куповини, предвиђа се да ће свет постати имун на коронавирус до 2023. године, многи се надају да ће се живот тада вратити у оквире какав је био прије избијања пандемије.
У мање од годину, пандемија је шокирала економије већине светских земаља и бацила на колена многе индустрије, укључујући индустрију путовања и туризма, која је у многим земљама снажно доприносила економији.
Ове индустрије једва чекају да цео свет постане имун на коронавирус како би се поновно покренула, јер су економски губици с којима су суочене светске земље разорни.
Због тога многе земље већ раде на "пасошима вакцинације" како би се омогућило поновно покретање путовања и туризма.
Још у априлу 2020. године, SchengenVisaInfo.com је известио да се након што вакцина коначно ступи на снагу, од путника може затражити да предају доказ да су вакцинисани против коронавируса како би могли ући у Европску унију и државе чланице Шенгенског подручја.
Званичник ЕУ тада је потврдио да ће доказ о вакцинисању бити потребан и за пријаву за шенгенску визу и улазак без виза.
Сада, десет месеци касније, најновија земља која је објавила своје планове за поновно увођење документа који доказује да је њен носилац вакцинисан против коронавируса је Данска.
Данско Министарство здравља најавило је почетком јануара да ради на "пасошу вакцинације" за данске путнике, који ће ускоро бити доступан свим данским држављанима који се вакцинишу. Документ ће им служити за путовања у земље у којима вакцинација постаје обавезна за улазак.
Грчки премијер Кириакос Мицотакис чак је послао писмо председници Европске комисије Урсули фон дер Лајен, позивајући Комисију да уведе потврду о вакцинисању против коронавируса како би се олакшала путовања.
С друге стране, Кипар је почетком децембра 2020. упозорио да ће до марта 2021. његове граничне власти дозволити улазак свима који могу да покажу доказе да су вакцинисани, поред захтева за редовним уласком (пасоши, визе, итд.).
Друге земље, попут Исланда и Мађарске, већ примењују захтев такозваног "пасоша имунитета" што је у основи доказ да је путник раније заражен коронавирусао (али више није), а сада има антитела.
Иако тренутно Мађарска не дозвољава готово никоме да уђе на њену територију, они из других земаља ЕУ који могу да докажу да су вирус већ имали, могу ући од почетка септембра.
Упркос томе што многи поздрављају ову идеју како би се оживело путовање и туризам, посебно у Европи, многи се противе тој идеји, инсистирајући да ће то одгодити поновно отварање света за путовања.
Стручњаци за путовања при Светском савету за путовања и туризам (WTTC), форуму за туристичку индустрију, верују да ће требати значајно време за вакцинацију већинске светске популације, посебно оне у мање напредним земљама.
Према председници и извршном директору WTTC-a Глорији Гуевари, само је врло мали део светске популације до сада вакцинисан и зато, верује она, онима којима то нису требало би бити дозвољено путовање с негативним резултатима тестова на коронавирус.
Anna Бедуши, са Универзитета Ексетер, инсистира да би такав захтев ризиковао основна права Европљана раздвајањем људи у категорије на основу њиховог здравственог стања.
- Могле би се створити нове разлике између појединаца на основу њиховог здравственог стања, које се затим могу користити за одређивање ступена слобода и права која могу уживати - сматра Бедуши, инсистирајући да "пасоши за вакцинацију" постављају суштинска питања за заштиту приватности података и људских права.
Групе антиваксера, подстакнуте великом количином лажних вести и теорија завере које трају већ месецима, такође су одбациле ову идеју.
Истраживање које су спровели Институт за глобалне здравствене иновације (IGHI) Империал College Лондон и YouGov о спремности људи на вакцинацију, спроведено у 15 земаља, показало је да је само око 51 посто учесника било спремно да се вакцинише 2021. године.
Француски држављани били су најмање вољни да приме вакцину, а само 35 посто француских испитаника тврди да би вакцину узели чим им се понуди да је узму.
Ако вакцинација постане услов за грађане ЕУ да путују у друге земље ЕУ и за држављане трећих земаља у шенгенско подручје, тада ће се догодити неколико ствари.
Прво, ако ЕУ обавеже путнике на вакцинацију, чак и ако путници који нису вакцинисани пронађу рупу у захтеву и успеју да уђу на територију ЕУ, пружаоци путних осигурања могу их одбити да их покрију.
Представници неколико пружаоца путничког осигурања потврдили су прошлог децембра да ће, ако ЕУ учини вакцинисање обавезним за путнике који испуњавају услове за улазак на њену територију, ажурирати своје политике у складу с прописима ЕУ, што значи да ће одбити покриће онима који нису узели вакцину.
Друго, путницима из трећих земаља, који до сада нису осигурали вакцине и чија ће популација вакцине добити можда крајем године или наредне године, практично ће бити забрањен улазак у Европу.
Штавише, како већина светских земаља планира да доврши вакцинацију за целу своју популацију тек негде 2022. године, то значи да туристичка индустрија неће успети да започне свој поступни повратак на ниво пре пандемије док сви не буду вакцинисани, што може потрајати прилично времена.