СВЕТСКИ РАТ ВЕЋ ЈЕ ПОЧЕО: У сукобе у ОВОЈ земљи укључено је више светских сила, СИТУАЦИЈА СВЕ ГОРА! (ВИДЕО)
Грађански рат у Либији није посебна вест. Води се са паузама од 2011. године, када је свргнут Моамер Гадафи, али је ескалирао прошле године и сада све више поприма карактеристике међународног сукоба.
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган најавио је прошлог месеца да ће послати трупе у Либију на позив Владе националног јединства (ГНА), што је и учинио ове недеље. Либијске војне снаге за обуку већ су распоређене у земљи.
Прошлог месеца Ердоган је јасно дао до знања зашто је војно интервенисао у Либији, када је рекао да Турска неће мирно посматрати Хафтарово напредовање ка Триполију.
Чудо у Аустралији: Пронађена девојчица (3) КОЈУ ЈЕ ОДНЕЛА БУЈИЦА, пас се НИЈЕ ОДВАЈАО ОД ЊЕ!
АТЕНТАТ НА ПУТИНА, СМРТОНОСНИ ЦУНАМИ И КРАЈ СВЕТА?! Ово су НАЈСТРАШНИЈА предвиђања Баба Ванге! (ВИДЕО)
ВЕЛИКИ СУКОБИ ПОЛИЦИЈЕ И ДЕМОНСТРАНАТА У БЕЈРУТУ: Изведена војска, повређено најмање 75 људи (ВИДЕО)
ГНА се затим обратила за помоћ Истанбулу, који је војску снабдевао војним беспилотним летилицама, оклопним возилима и војним саветницима. А Турска је сада послала своје плаћенике на ратиште - око 2.000 сиријских џихадиста, који ће се сада борити за власт у Триполију иако је последње подручје Сирије, које држе терористи, пред коначним ослобођењем од стране руских, сиријских и проиранских снага.
А Ердоган стално прети либијском генералу Калифи Хафтару, који се бори против владе коју подржава Турска, да ће "научити лекцију" ако настави да напада.
Хафтар је бивши Гадафијев генерал који је био наклоњен побуњеницима током преврата, али је увек оштро био против џихадиста у тој разореној земљи.
Он је постао највећи војсковођа у Либији, и сада је на челу Либијске националне армије (ЛНА), која је покренула велику офанзиву на Триполи прошлог априла. Иако је офанзива у почетку била муњевито брза и чинило се да ће и Триполи брзо пасти, друга страна је прешла у контранапад. Убрзо је уследила пат позиција.
Девет месеци касније, ЛНА и оружане снаге Владе Националног јединства (ГНА) прошле су седмице закључиле примирје, али су га врло брзо прекршиле, оптужујући једна другу. Оно што посебно забрињава је растућа међународна димензија сукоба.
Хафтар је у међувремену отишао у посету Москви, након чега је рекао да ће и даље поштовати примирје иако није потписао споразум о прекиду ватре.
Подсетимо, Либија има две супротстављене власти: прилично слабу владу у Триполију (ГНА) на челу са премијером Фајезом ал Сараџем и другу у источном граду Тобруку, повезану са Хафтаром, који је преузео контролу над већим делом земље.
Он се окренуо ка Москви са циљем да стекне партнере за заузимање целе земље и успостављање реда. Поред дипломатског лобирања, Русија је пружила и новчану помоћ маршалу Хафтару како би могао да исплаћује плате на својој територији.
Египат, Уједињени Арапски Емирати (УАЕ), Јордан, Саудијска Арабија и Француска, који су прошле године блокирали заједничку изјаву ЕУ-а којом се од Хафтара тражи да прекине напад на Триполи, такође су почели да помажу маршала финансијски, дипломатски и оружјем.