СВИ ПАЦИЈЕНТИ У БОЛНИЦАМА ИМАЈУ НЕШТО ЗАЈЕДНИЧКО: Епидемиолози открили ко је у највећем ризику да оболи од ОМИКРОН соја
Стручњаци за вирусе упозоравају да је прерано полагати наде да ће инфекције новом варијантом изазвати само благу болест.
Нова варијанта корона вируса названа омикрон, која је први пут откривена у Јужној Африци изазвала је панику широм света.
Нова мутација короне је потврђена у више од 20 земаља до сада, а према последњим информацијама стигла је и у САД и Уједињене Арапске Емирате.
ОХРАБРУЈУЋЕ ВЕСТИ СТИЖУ ИЗ КИНЕ! Научници направили велики корак, пронађено антитело које НЕУТРАЛИШЕ корону?
ПАЦИЈЕНТУ АМПУТИРАЛИ ПОГРЕШНУ НОГУ: Открили тек на рутинској замени завоја, па му одсекли и другу
МОЖДАНИ УДАРИ ПОСТАЋЕ ПРОШЛОСТ? Револуција у проналажењу нових лекова - научници урадили "немогуће"
Ипак, и даље је највише заражених је управо у "њеној колевци", Јужној Африци где се свакодневно бележи пораст оболелих - са око 300 случајева дневно средином новембра, на око 3.000 сваког дана.
Епидемиолози и вирусолози упозоравају да су подаци о овој варијанти и даље веома ограничени. Саветник Беле куће за ковид, др Ентони Фаучи, рекао је да ће бити потребно око две до четири недеље да се прикупи више информација о преносивости и озбиљности омикрона. За сада могу да се анализирају само подаци о томе како ова варијанта утиче на људе које зарази.
У интервјуу "New Day" на CNN-u, Мвуиси Мезуква, потпредседник Јужноафричког медицинског удружења, рекао је да, као и друге варијанте вируса, омикрон више погађа невакцинисане пацијенте.
- Оно што смо приметили је да су људи који су хоспитализовани углавном невакцинисани, око 90 одсто њих није цепљено - рекао је.
Али према Мезукви, лекари у Јужној Африци су до сада углавном приметили блаже случајеве међу онима зараженим варијантом омикрон.
- Имамо млађе пацијенте и блаже случајеве омикрона - рекао је он.
- Број хорпитализованих није толико велики, све што смо приметили јесте да је реч о особама које нису вакцинисане. Очигледно, још увек прикупљамо информације о ширењу омикрона у земљи, али то није ништа што нисмо до сада видели са делта мутацијом - навео је.
Стручњаци за вирусе упозоравају да је прерано полагати наде да ће инфекције новом варијантом изазвати само благу болест.
- Са малим бројем случајева, веома је тешко знати да ли ће ова конкретна варијанта довести до тешке болести или не - рекао је Фаучи током брифинга за штампу у Белој кући 30. новембра.
Разлог зашто многи вирусолози верују да би варијанта омикрон могла да изазове тежу болест јесте због високог нивоа мутација.
- Овај профил мутације се веома разликује од других варијанти, што изазива забринутост. И иако се неке од ових мутација такође налазе у делти, ово је нешто сасвим другачије - додао је он.
Како преноси ЦНБЦ, ова нова варијанта има најмање 30 мутација на протеинском "шиљку" кад се упореди са "оригиналом" корона вируса - што је такође значајно више од броја мутација које веома заразна делта варијанта има на овом делу. Према Фаучију, овај протеински "шиљак" представља проблематично место за толики број промена, посебно зато што постојеће вакцине против ковида циљају баш њега.
- Ове мутације су повезане са повећаном трансмисивношћу и избегавањем имунитета - упозорио је Фаучи.
С друге стране, бројни стручњаци су изразили сумњу да ће вакцине бити недолотворне код омикрона.
- Имамо све индикације да су вакцине и даље ефикасне у превенцији тешких болести и/или компликација - рекао је Јан Сане, специјалиста за заразне болести и члан Јужноафричког министарског саветодавног савета за ковид, али напомиње да још увек нема довољно података за анализу.