ДРУГА ПАНДЕМИЈА У ОВОМ ВЕКУ: Иако је опасна, корона није највећа епидемија 21. столећа
Људска историја памти многе пандемије.
Пандемија корона вируса, коју је Светска здравствена организација (СЗО) прогласила у среду, друга је пандемија у овом веку, после свињског грипа Х1Н1 2009. године, којим је тада заражена четвртина од укупне светске популације.
Директор Тедрос Адханон Гебрејесус рекао је да је дубоко забринут алармантним нивоима ширења и због тога је СЗО и проценила да се COVID-19 може окарактерисати као пандемија.
Пандемијом се сматра ширење нове заразе на глобалном нивоу.
Италијански премијер поручио нацији: "Затварамо све осим продавница и апотеке, не стварајте залихе хране"
ОБРАДОМ ПЕСМЕ РОЛИНГСТОНСА ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА: Пронашли начин да забаве и мотивишу људе (ВИДЕО)
СЗО ЈЕ РАНИЈЕ ТРЕБАЛА ДА ПРОГЛАСИ ПАНДЕМИЈУ КОРОНЕ: Познати стручњак открива зашто је то ПОЗИТИВНО
Док је епидемија израз који означава брзо ширење инфективне болести на велики број људи у малом временском периоду, пандемија је више географска одредница, која треба да укаже да се болест проширила на великом простору. Сама рец "пандемија" настала је од грчких реци "пан" (све) и "демос" (народ).
Широко распрострањена болест код које је број инфицираних стабилан и не повећава се, не подразумева пандемију. Због тога, епидемије сезонског грипа, иако захватају велики број људи широм света, не сматрају се пандемијама.
Такође, болест мора да буде и заразна да би била проглашена пандемијом. Знаци, то што је широко распрострањена и што односи много живота нису једини критеријуми. Рак је, на пример, одговоран за велики број смрти, али се не сматра пандемијом, јер није заразан.
Људска историја памти многе пандемије.
Пандемија грипа 2009. и 2010. године, коју је проузроковао вирус грипа А (Х1Н1) била је прва пандемија за коју су многе државе чланице развиле свеобухватне планове за пандемију у којима су описане мере јавног здравља које треба предузети с циљем смањења болести и смртних слуцајева.
Први пут је развијена, произведена и примењена у више земаља вакцина, наводи се на сајту СЗО.
Три пандемије грипа појавиле су се у интервалима од неколико деценија током 20. века, од којих је најозбиљнија била такозвана "шпанска грозница" (изазвана вирусом А (Х1Н1)), а блаже пандемије појавиле су се касније 1957. и 1958. "азијски грип" изазван вирусом А (Х2Н2) и 1968. "хонгконшки грип" изазван вирусом А (Х3Н2).
Са сваком пандемијом, истраживаци, стручњаци за јавно здравље и међународне организације стекли су боље разумевање сложености и динамике пандемије грипа. Са побољшањем система надзора и извештавања може се документовати више података и карактеристика вируса него што је било могуће пре десетак година.
Истраживачи и стручњаци за јавно здравље континуирано уче о вирусу грипа, вакцинама и предузетим мерама, а ово знање се користи за побољшање капацитета повезаних са сезонским и пандемијским грипом. Велики део стеченог знања може се применити и на друга подруцја.
Међутим, и вируси имају способност прилагођавања као и људи, и често се дешава да после извесног времена познати лекови постану неефикасни, јер су им се микроорганизми у међувремену прилагодили.
За ближе информације можете контактирати 064 8945 235 (број који је отворило Министарство здравља), затим Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић–Батут" (ул.Др Суботића бр.5, 11000 Београд; Тел: 011 2684 566) или институте/заводе за јавно здравље на територији на којој боравите.
Ја сам доктор: Ево шта ме плаши у вези са корона вирусом
НАДА ЗА ЦЕО СВЕТ: Ево када ће вакцина против коронавируса бити спремна!
КОРОНАВИРУС НАСТАВЉА ДА УЗИМА ЖИВОТЕ: У Италији преминуло још 196 особа!
Светска здравстена организација прогласила ПАНДЕМИЈУ због КОРОНАВИРУСА!