"ТАЈ ТРИБУНАЛ ЈЕ НЕЛЕГИТИМАН!" ТРАМП УВОДИ САНКЦИЈЕ ХАШКОМ СУДУ: Једна ствар је РАЗБЕСНЕЛА председника САД-а!
"Овај суд је претња по суверенитет Америке, нећемо сарађивати с њим, за нас је он мртав!"
Амерички председник Доналд Трамп спреман је да уведе санкције Међународном кривичном суду (ICC) у Хагу уколико се на оптуженичкој клупи нађу држављани САД.
Прочитајте и:
Овај суд тренутно разматра подизање оптужнице против најмање једног америчког војника због злостављања заробљеника у Авганистану.
Џон Болтон, Трампов саветник за националну безбедност и један од његових најближих сарадника, довео је у питање и сам легитимитет овог суда.
Доналда воли само 36 % људи
Доналд Трамп, председник САД, суочен је с наглим падом популарности. Њега, према последњим истраживањима, подржава тек 36 одсто грађана у САД. То је за шест одсто мање него пре избијања скандала када је Њујорк тајмс објавио колумну о дешавањима у Белој кући коју је написао анонимни сарадник председника САД
- Овај суд је нелегитиман и учинићемо све да заштитимо наше грађане. Овај суд представља претњу по амерички суверенитет и националну безбедност. Нећемо сарађивати са судом, нећемо му помагати, нећемо му се придружити и пустићемо га да се угаси сам од себе. На крају крајева, овај суд је већ мртав за нас - поручио је Болтон.
Тајни затвори
У извештају Међународног кривичног суда (ICC) из 2016. наводи се да постоје поуздане основе за веровање да америчка армија спроводи мучења заробљеника у тајним затворима у Авганистану, који се налазе под управом ЦИА, као и да су авганистанске и талибанске власти починиле ратне злочине.
Фату Бенсуда, тужилац Међународног кривичног суда, прошле године је затражио да се спроведе пуна истрага о ратним злочинима почињеним у Авганистану, укључујући и оне за који су одговорни амерички војни и обавештајни званичници. Тужилаштво може да спроводи независне истраге, али је за подизање оптужнице неопходно одобрење судског већа. САД се налазе међу неколико десетина држава које нису подржале оснивање ове међународне институције.
У његову надлежност спадају случајеви као што су геноцид, злочини против човечности и ратни злочини, а интервенише кад националне законодавне власти не могу или не желе да одговорне приведу правди. Међународни кривични суд у Хагу је основан Римским статутом из 2002, који су досад потписале 123 земље.
МОГУЋЕ МЕРЕ
- судијама и тужиоцима ICC забрањује се улазак у САД
- рачуни судија и тужилаца ICC биће блокирани у САД
- судије и тужиоци ICC биће мете правосуђа у САД